Президентът на САЩ Джо Байдън призова американците да се пазят от „опасната“ олигархия, която се формира при Доналд Тръмп, докато произнасяше мрачна прощална реч преди да се оттегли от поста си следващата седмица.
В речта си от Овалния кабинет в края на единствения си мандат той предупреди за свръхбогат „технологично-индустриален комплекс“, който според него може да получи безконтролна власт над американския народ.
„Днес в Америка се оформя олигархия на изключителното богатство, власт и влияние, която буквално застрашава цялата ни демокрация, основните ни права и свободи“, заяви 82-годишният демократ.
Байдън започна речта си, като изтъкна наследството от четирите си години на поста, заявявайки, че може да е необходимо време, за да се усетят ползите, но че „семената са засадени“ за американците в бъдеще.
Скоро обаче той премина към обрисуване на редица опасности, които според него са изправени пред Съединените щати, което ясно се отнасяше до близките връзки на милиардера Тръмп с най-богатия човек в света Илон Мъск и други технологични магнати.
Байдън предупреди, че е налице „опасна концентрация на власт в ръцете на много малко свръхбогати хора“ с „опасни последици, ако злоупотребата с власт от тяхна страна остане без контрол“. След това той се нахвърли върху фирмите за социални медии, като Мъск превърна X в десен мегафон, а шефът на Meta Марк Зукърбърг прекрати проверката на фактите в САЩ, докато ухажва Тръмп.
„Американците са затрупани от лавина от дезинформация“, каза Байдън.
„Свободната преса се разпада. Редакторите изчезват. Социалните медии се отказват от проверката на фактите. Истината е задушена от лъжи, изречени с цел власт и печалба“.
Той припомни строгото предупреждение, отправено от президента Дуайт Айзенхауер в собственото му прощално обръщение през 1961 г., за опасностите от излезлия от контрол военнопромишлен комплекс.
„Също толкова загрижен съм и за потенциалния възход на технологичния промишлен комплекс“, каза той.
Тъй като Тръмп планира да оттегли ангажиментите на САЩ за намаляване на глобалното затопляне, Байдън предупреди още, че „мощни сили“ заплашват постиженията му в областта на климата.
Той също така предупреди за възхода на изкуствения интелект, като заяви, че Америка трябва да заеме водеща позиция спрямо Китай по отношение на тази трансформираща технология.
Байдън завърши с тържествен тон в края на своята 50-годишна политическа кариера, в която бившият сенатор направи няколко неуспешни опита за президентски избори, преди да стане вицепрезидент на Барак Обама и накрая сам да се издигне до върха.
„За мен беше най-голямата чест в живота ми да ви водя като главнокомандващ“, каза Байдън.
В понеделник, когато Тръмп се завръща за втори мандат, Байдън каза на американците: „Сега е ваш ред да застанете на стража.“ В емоционални сцени първата дама Джил Байдън, синът ѝ Хънтър и вицепрезидентът Камала Харис бяха в Овалния кабинет, докато Байдън изнасяше политическата си лебедова песен.
След речта Байдън целуна и прегърна членове на семейството, включително малкия си внук Бо.
Но мрачното обръщение беше зашеметяваща промяна в тона на Байдън, който до голяма степен беше смекчил критиките си към своя съперник след изборите, стремейки се към това, което нарече плавен преход.
Вместо това най-възрастният американски президент прекара голяма част от последните месеци на поста си в опити да оформи наследството си, преди да бъде заменен от човека, когото победи на изборите през 2020 г. – резултат, който Тръмп все още оспорва.
Очаква се Байдън да предаде властта на Тръмп в понеделник по обяд. Новоизбрания президент привлече милиардера Илон Мъск, който подпомогна предизборната му кампания, като специален съветник, натоварен с намаляването на разходите на федералното правителство, припомня АФП.
Източник: БГНЕС
Още международни новини – четете тук