България е на 49-то място по конкурентоспособност. Това показва глобалният доклад на Световния икономически форум.

данни 3

Страната ни е подобрила представянето си и се е придвижила с едно място напред.

4

България изпреварва редица държави, които се присъединиха към Европейския съюз през 2004-та година, сред които Румъния, Унгария, Словакия, Латвия.

5

Глобалният индекс за конкурентоспособност се формира на базата на 12 фактора като пазар на труда и зрялост на бизнеса. Изследователите са помолили реципиентите да назоват петте най-сериозни проблема в своята държава, като ги оценят от 1 до 5.

6

Данните показват, че най-сериозният проблем у нас е корупцията  с индекс 17,8. Следва бюрокрацията – 12,0, размер на данъците – 9,3, бедност – 8,8, липса на работна сила – 8,2, политическа нестабилност – 6,7, правителствена нестабилност – 5,9.

данни

Участниците в статистиката са посочили като не толкова големи проблеми престъпността – 2,5 и здравеопазването – 0,8.

Населението ни обаче намалява със 100 000 души за една година.

По отношение на макроикономическите показатели, България се нарежда на 25-то място от 137-те държави. Що се отнася до работа и ефективност на институциите, страната ни заема 98-то място в класацията.

данни 2

За последните 5 години, в цялостната класация България е напреднала с цели 13 места.

В световен мащаб, най-конкурентоспособна остава Швейцария, следвана от Съединените щати, които се придвижват с едно място напред, и Сингапур.

Челната десетка се попълва от Холандия (4), Германия (5), Хонг Конг (6), Швеция (7), Великобритания (8), Япония (9), Финландия (10).

7

На последно място е Йемен с общ резултат от 2,9. 136-та позиция се заема от Мозамбик. Последната десетка е съставена от Чак, Либерия, Мауритания, Малави, Лесото, Сиера Леоне, Бурунди, Хаити, Венецуела.

 

 

Цялата класация може да намерите ТУК.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук