България ще се присъедини към европейското структурирано сътрудничество в отбраната, но ще настоява за отложено плащане и на вноски за това свое участие. Позицията на правителството съобщи  премиерът Бойко Борисов след края на двудневната среща на европейските лидери в Брюксел. За да отговори адекватно на участието в общите задачи по отбраната на ЕС, започва превъоръжаване на Българската армия. Проектите за това, които са „на масата на правителството” са за общо над 3,5 милиарда евро, каза Борисов. Той уточни, че се обмисля купуването на девет военни самолета и 200 бронирани машини.

„Грипените“ и шведските самолети са предопределени – знаете, президентът Радев, неговият съветник тогава като министър на отбраната, експертите, които сложиха, класираха шведския „Грипен“ на първо място. Втори е, мисля, че италианският „Юрофайтър“, а Ф-16 и другите са декласирани. Така че, ние, мисля, с Каракачанов се разбрахме или следващата, или по-следващата сряда ще вземем решение да се отпочнат преговори.”, каза Борисов.

Ако правителството реши да бъдат закупи шведските военни самолети „Грипен“, страната ни ще настоява шведската държава да поеме съответни ангажименти към България.

На шведския премиер му казах – вземем ли решение, започнат ли преговори – пазарлъкът ще е много тежък и много голям”, обясни Борисов.

И уточни, че в рамките на преговорите за купуването на военните самолети „Грипен” ще трябва да се обсъдят и възможностите за допълнителни шведски инвестиции у нас, както и индустриалното сътрудничество между двете страни.

По темата за миграцията премиерът коментира, че за да не се „вбива клин в сърцето на ЕС между държави като Унгария и Полша, и тези, които са приели релокацията, трябва да се прекъсне притокът на нелегалните мигранти”.

За радост всички подкрепиха моето предложение, че с Турция трябва да продължим да работим добре по темата за споразумението и опазването на границите на ЕС, задържането на тези над 3 млн. мигранти там. Не очаквах тези, които бяха най-остри по въпроса, сега казаха това трябва да се направи„, коментира Борисов.

Отварянето на Западните Балкани към Европа ще е възлова тема на  българското председателство на Съвета на ЕС.

Тепърва политическите елити в Западните Балкани трябва да се докажат, сами да си напишат домашните, за да имат претенциите да влязат в ЕС.  В същото време гражданите на Балканите са европейски граждани и ние трябва да им дадем перспектива, усещането, че не само са физически европейски граждани, но имат и перспектива за по-добър живот”, е позицията на премиера Борисов.

Не съм оптимист, че Брекзит ще стане бързо и лесно или без огромни компромиси, коментира Борисов излизането на Великобритания от ЕС, което ще започне по времето, когато България ще председателства Съвета на Европейския съюз.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук