Част от ангажиментите, които „Газпром“ е поел за България по воденото от Европейската комисия (ЕК) дело за злоупотреба с господстващо положение в Централна и Източна Европа, вече присъстват в договорите с „Булгаргаз“, „Булгартрансгаз“ и Българския енергиен холдинг (БЕХ). Това обяви служебният министър на енергетиката Николай Павлов по време на брифинг в Министерския съвет.
Коментарът дойде след среща между служебния премиер Огнян Герджиков и лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, на която е обсъждано становището на страна пред ЕК по антимонополните предложения на „Газпром“.
Като пример Павлов посочи, че няма забрана за реекспорт на газ от страна на „Булгаргаз“ към трети страни.
По отношение на междусистемните връзки България подписа споразумение за отваряне на капацитета през миналото лято за съществуващата връзка „Кулата – Сидирокастро“, припомни още служебният министър.
В тази връзка България ще настоява за разширяване на ангажиментите на руския доставчик, заяви Павлов.
Той обясни още, че информацията по предложенията на „Газпром“ не е достатъчна за крайни становища.
Държавните дружества, засегнати от казуса – „Булгаргаз“, „Булгартрансгаз“ и БЕХ, ще изпратят днес своите уточняващи въпроси до Европейската комисия. Ако отговорът на Брюксел се забави, страната ни ще поиска удължаване на срока за становища.
Клаузата, забраняваща продажбата на газ на трети страни, присъства в договорите на другите страни, засегнати от казуса, посочи от своя страна бившият енергиен министър Делян Добрев, който също присъства на срещата. България ще подкрепи отпадането на това условие за целия регион, допълни той.
Бившият енергиен министър Теменужка Петкова посочи по време на брифинга, че по голяма част позициите на служебното правителство и на ГЕРБ съвпадат. Тя призова за единна позиция на политическия елит, за да бъде запазена ролята на България като транзитен център и да бъдат постигнати добри цени.
Николай Павлов уточни още, че ще инициира дебат по казуса в Народното събрание, за да бъде изработена национално отговорна позиция.