Зелен преход

България бележи значително подобрение на позициите си в международни класации на енергийния преход и на просперитета, съобщи отдел „Икономически анализи и политика“ при Българската търговско-промишлена палата (БТПП) на своята интернет страница.

Индексът на енергийния преход (ETI) за 2024 година, съставен от Световния икономически форум, нарежда България на 36-то място, което е значително подобрение спрямо 48-ото място през 2023 г.

Това подчертава ангажимента на страната към енергийната устойчивост и внедряването на нови технологии за намаляване на въглеродните емисии, пише в проучването, цитирано от БНР.

Според доклада на Световния икономически форум за насърчаване на ефективен енергиен преход 2024 г., енергийният преход напредва, но е загубил инерция в условия на нарастващата глобална несигурност.

Индексът на енергийния преход (ETI), който сравнява 120 страни с текущата им производителност на енергийните системи и готовността на благоприятната им среда, установява, че макар да има забележим напредък в енергийната ефективност и значително увеличение в приемането на чисти енергийни източници, импулсът на енергийния преход беше възпрепятстван от неуспехите в енергийния капитал, предизвикани от нарастващите цени на енергията през последните години.

Енергийната сигурност също продължава да бъде изпитана от геополитически рискове.

Нашата страна се изкачва и в класацията на Индекса на просперитета, съставен от Атлантическия съвет, като вече заема 53-то място.

Това представлява значително подобрение спрямо 75-ото място през 2023 г., посочват още от БТПП.

Това показва усилия за повишаване на доходите, подобряване на здравните услуги и увеличаване на щастието на населението.

Документирани в доклада тенденции повдигат фундаменталния въпрос дали има ясна връзка между еволюцията на свободата и тази на просперитета. За съжаление, безпрецедентните ефекти на пандемията върху просперитета затрудняват оценката на ефектите от стагнацията на свободата през последното десетилетие.

Въпреки това, обширното времево покритие на индексите на свободата и просперитета позволява да се анализира връзката между двата индекса в дългосрочна перспектива.

От анализа на Атлантическия съвет и постигнатите последователни резултати, може да се стигне до извода, че свободата е тясно свързана с просперитета.

Индексът на просперитета разкрива забележителните ефекти на пандемията в няколко от нейните компоненти – здравеопазване, доходи и образование – които заедно доведоха до спиране на силното подобрение от предходните десетилетия.

Към днешна дата резултатите за глобален просперитет все още не са достигнали нивата си от преди 2019 г.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук