„Имаме притесненията, че промените в устава на Българската банка за развитие позволяват финансиране на свързани лица и политици в особено големи размери. Нищо не остава от заявените от принципала на банката приоритети, че фокусът трябва да е върху малките и средни предприятия, но в променения устав се вижда, че се отваря вратата и се позволява охолно финансирани с държавни пари. Българската банка за развитие от голямата банка на малкия бизнес се превръща в личната касичка на корпулентни икономически интереси. След промяната в устава може да се дават и гигантски заеми от порядъка на 150 милиона, тъй като отпада досегашното ограничение за едно лице или група от максимум 10% от капитала й“, коментира пред БНР Антоанета Цонева, член на Изпълнителния съвет на Движение „Да, България“.
В обща позиция до медиите пет партии обявиха, че Българската банка за развитие (ББР) се превръща в банка на олигархията, а не на дребния бизнес. Това са Движение „Да, България“, ДСБ/Нова република, „Зелените“, БЗНС и ДЕОС.
Позицията идва ден след като се разбра, че банката е направила промени в устава си. Сред тях е и промяната в определението за свързани лица с партии, което на практика отваря възможност да се кредитират и такива фирми.
Петте партии настояват в устава на ББР да бъде отменена приетата промяна за въвеждане на нова функция – главен изпълнителен директор и да остане досегашното изискване за до трима равнопоставени изпълнителни членове. Изключителните правомощия, разписани на главния изпълнителен директор, особено ако тази длъжност заеме провалилият се с КТБ бивш председател на КФН Стоян Мавродиев, ще елиминират възможностите за справедливо кредитиране на дребния и среден бизнес в България, се казва още в позицията.