Българските рецепти за медикаменти срещу епилепсия да са валидни в останалите държави от ЕС, настояват родители на болни деца

Родителите на деца с епилепсия настояват българските рецепти за лекарства да бъдат валидни и в останалите страни от Европейския съюз. Това изрази Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия, пред БТА. Днешният ден е посветен на Световния ден за информираност за епилепсия. Тя добави, че продължават да съществуват сериозни проблеми с достъпа до медикаменти за критични състояния, свързани с болестта. Според нея, в България няма лекарства, които да овладеят най-тежките случаи на епилепсия. Въпреки наличието на медикаменти в други части на света, те не могат да се използват тук, тъй като българските рецепти не се приемат в Европа. По думите й, дори да намерят средства да ги закупят, те не могат да ги получат. Събева подчерта, че лекарствата, предназначени за извънредни ситуации, също са под специален режим в ЕС и че е задължение на държавата да осигури тези медикаменти, а не на производителя или пациента.

Родители купуват лекарства от чужбина

Веска Събева сподели, че години наред е купувала лекарства за сина си от Франция, където рецептата е била валидна, но ситуацията вече е променена. Тя добави, че и в Белгия вероятно българската рецепта вече не важи. Все по-сериозни ограничения за подобни медикаменти се въвеждат в страните от ЕС.

Според нея, родителите намират все по-трудно нужните медикаменти за децата си и сподели, че един от вариантите е да намерят лекар, който да ги вземе за пациент. Другият вариант е да открият родител в чужбина на дете с епилепсия, който да помогне. Ситуацията с достъпа до лекарства за най-тежките случаи на заболяването остава много сложна, добави тя.

Ако родителите отсъстват

Когато става въпрос за младежи с епилепсия, но без родители, ситуацията е още по-сложна. Събева посочи, че някои пациенти не говорят или имат сериозен интелектуален дефицит и попита как те биха могли да намерят лекарства. Тя подчерта, че държавата трябва да се погрижи за тази незначителна, но важна група хора.

Лекарства за възрастни с епилепсия

Много от медикаментите за пациенти над 18 години също се купуват от чужбина, добави Събева. Тя отбеляза, че в началото на миналата година е било решено, че пациент, който е започнал лечението си преди 18-годишна възраст, ще продължи да получава медикаменти, платени от Националната здравноосигурителна каса, и след като навърши пълнолетие. Според нея, това е форма на възрастова дискриминация.

Касата покрива около 15 медикамента за лечение на епилепсия, повечето от които са генерични. Новите лекарства, които вече се предписват в другите страни, липсват в България, освен два, разрешени само за деца до 18 години, заради изискванията за покритие на лечението на възрастни. Всички пълнолетни страдащи трябва да имат достъп до лекарства, платени от НЗОК, настоя Събева.

За сина си тя ползва спрей, който се използва при остра нужда за овладяване на гърч, а той е закупен от чужбина и струва около 60 евро, но е с лимитирано количество за две употреби. Друг медикамент, който Събева купува, струва 80 евро във Франция и 140 евро в Белгия.

Да има общ европейски механизъм

Трябва да се изгради общ механизъм на европейско ниво за осигуряване на лекарства, тъй като няма обединена политика на ЕС, която да реши този проблем. Събева изрази надежда, че с помощта на евродепутата Цветелина Пенкова, темата ще получи необходимото внимание. Асоциацията е отправила запитване по този въпрос до Европейския парламент, но до този момент няма отговор, допълни тя.

Както можем да получим медицинска помощ с европейската здравноосигурителна карта в друга държава от ЕС, така трябва да можем да получаваме и лекарства, допълни Събева. Ако това не е осъществимо, държавата трябва да намери механизъм за внос на необходимите медикаменти.

Съдебно дело

В момента продължава съдебно дело, насрочено за края на април, към което Събева се отнася с надежда. Делото е колективен иск от името на асоциацията, касаещ липсата на лекарства.

Данни за България

В България няма точна статистика за броя на хората с епилепсия. Според НЗОК, близо 29 хиляди пациенти получават лекарства, покрити от нея. Събева подчерта, че не всички пациенти, страдащи от епилепсия, получават медикаментите си „по Каса“, тъй като не всеки успява да отиде до лекаря си, за да получи рецепта. Това са пациенти с хронично заболяване, наблюдавано от невролог.

Нов дневен център за пълнолетни

В столичния квартал „Илинден“ се открива нов дневен център за 25 възрастни хора с епилепсия. Центърът ще предлага и пет легла за временно настаняване, за да могат близките да оставят пациента за кратък период, когато е необходимо. Разходите за престоя в центъра се покриват чрез делегирана държавна дейност.

 

 

 

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук