Снимка: БТА

Горещото и сухо време доведе до големи пожари на много места на Балканския полуостров.

Горски пожар, избухнал в гористата част на планината Фалакро (Боздаг) край Драма, Северна Гърция, продължава да гори вече втори ден, съобщи електронното издание на в. „Катимерини“.

Противопожарните сили са разположили на терен 32 пожарникари с девет противопожарни автомобила и един хеликоптер.

Краткотрайни дъждове в района подпомагат усилията на пожарникарите.

През последното денонощие са регистрирани 44 горски пожара в Албания, от които 34 са потушени, а 10 огнища остават активни, предаде Албанското радио и телевизия.

От Министерството на отбраната на Албания съобщиха, че румънски противопожарен екип помага в борбата с пламъците по въздух на местата, където е невъзможна намеса по земя.

Активни остават пожарите в планините Томор до Берат (Южна Албания), Мали и Тат (Сува гора) в областта Преспа (Югоизточна Албания), Болотек (Северна Албания) и Търнова в община Булкиза (Североизточна Албания).

По данни на Министерството на отбраната в борбата с пожарите са ангажирани 275 души персонал от противопожарните сили, 219 военни, 44 служители на Държавната полиция, 161 структури за граждански извънредни ситуации на местно ниво, 52 структури от Защитените зони, 54 от Горското стопанство и 98 доброволци.

Хърватските пожарникари втори ден се борят с горски пожари в труднодостъпни райони край Сплит и Шибеник, съобщи Хърватската противопожарна общност, цитирана от обществената телевизия ХРТ.

Пожарникарите се борят от вчера с пожарите по адриатическото крайбрежие. В планината Динара вчера са избухнали три пожара, като в гасенето са участвали 17 пожарникари с пет противопожарни автомобила и два самолета.

Два от пожарите са потушени, докато третият на територията на Ператовац все още е активен и се е разпространил на площ от 50 хектара, като е навлязъл и на територията на Босна и Херцеговина.

Пожарът в района на Шибеник е избухнал още в четвъртък, като досега е обхванал над 300 хектара ниска растителност, храсти и гори.

В потушаването вчера се включиха 47 пожарникари с 15 противопожарни автомобила. Ангажирани са и шест противопожарни самолета. Пожарът продължава да е активен.

Продължава да гори и пожар край Киево, регион Шибеник, избухнал в петък. Огънят е обхванал гори в недостъпни зони в близост до хижа. Пожар гори и край Паджане, като е обхванал ниска растителност, храсти и борова гора. В гасенето на двата пожара участват 58 пожарникари с 22 противопожарни автомобила и шест самолета.

Край Задар е локализиран пожар, избухнал в петък и обхванал трева, ниска растителност и храсти на площ от 500 хектара.

Пожарникарите се борят и с няколко по-малки пожара в районите на Шибеник и Сплит.

Горски пожар бушува от вчера вечерта край село Боровец, Южна Словения, близо до обект на ЮНЕСКО, съобщи словенската национална телевизия РТВ Сло.

Огнената стихия, която все още не е овладяна, е много близо до вековната гора Крокар, която от 2017 г. е под защитата на ЮНЕСКО.

В гасенето на пожара участват хеликоптер и противопожарен самолет, а усилията за потушаване на пожара продължават и днес.

Местното население призова властите да действат по-решително и да изпратят повече пожарникари заради сериозността на ситуацията „на опасния и труднодостъпен терен“.

Пожар избухна край село Боровец и в сряда, но противопожарните сили и полицията го овладяха бързо.

По-рано полицейското управление в Любляна съобщи, че пожарът най-вероятно е причинен от мълния.

В осем окръга на Турция, сред които Измир, Айдън, Маниса, Болу, Карабюк, Ушак, продължават да бушуват пожарите, които се разразиха преди няколко дни.

Денем и нощем продължава борбата срещу огнените стихии по въздух и земя, заяви министърът на земеделието и горите Ибрахим Юмаклъ пред ТРТ-Хабер. В потушаването на огъня в Измир по въздуха участват 3 самолета, 15 хеликоптера, 60 булдозера и хиляди огнеборци.

Властите са задържали общо единадесет души – седем в Измир и четирима в Болу, за които се подозира, че са причинили пожарите. Двама от тях са в ареста.

До момента на безопасно място са евакуирани 4 159 души, съобщи турският министър на вътрешните работи Али Йерликая в акаунта си в мрежата „Екс“. За евакуирането на хората от бюджета на министерството са били преведени 13,5 млн. турски лири на Дирекцията за управление при бедствия и извънредни ситуации (АФАД).

Ситуацията в района на Измир продължава да е критична. Продължава борбата за потушаване на разразилите се в събота горски пожари, при които бяха засегнати три квартала в града.

Вчера е избухнал още един пожар в куротното селище Урла в близост до Измир. В курортното селище, до което са достигнали пламъците, са били евакуирани обитателите на 400 жилища, заяви валията на Измир Сюлейман Елбан пред Хаберлер.

Той посочи, че в разследването на причината за пожара е било установено, че е възникнал от електрически кабел. Силният вятър е раздухал пламъците и те бързо достигнали до жилищата. В потушаването са се включили екипи на АФАД, както и екипи на пожарната в Измир, жандармерията, полицията и гражданската отбрана.

В района на Болу борбата срещу огнената стихия продължава. Пожарът там не е изцяло овладян, но на много места е потушен.

Води се разследване за причините за пожара, според което има предположение, че пламъците са тръгнали от запалени стърнища. Затова предупреждаваме хората да бъдат изключително внимателни, заяви валията на Болу Еркан Кълъч пред журналисти. Той подчерта,че са взети допълнителни мерки за сигурността на хората и на животните, както и че към момента не се налага евакуация.

„За потушаване на пожарите в Измир, Айдън и Болу са изпратени допълнително два хеликоптера за гасене, с което общо 13 хеликоптера участват в гасенето“, се посочва в информация на уебстраницата на турското Министерство на националната отбрана.

Турски медии съобщиха, че за гасене на пожарите е бил изпратен един самолет от Азербайджан.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук