Италианската банка Intesa Sanpaolo срещна проблеми при отпускането на заем на петролната компания Glencore  и Катарския инвестиционен орган, за да финансира закупуването на дял от контролирания от Кремъл петролен магнат Rosneft поради новите санкции на САЩ срещу Русия.

Четири банкови източника заявиха пред Ройтерс, че западни банки, включително от САЩ и Франция, са задържали участието си в синдикирането на заема от 5,2 милиарда евро, предоставен от Intesa миналата година.

Intesa покани около 15 банки да се присъединят към заема, когато отвори синдиката през май. Заем от такъв размер обикновено отнема между четири и шест седмици, за да се направи синдикат, въпреки че сделките, включващи нововъзникващи пазари, понякога могат да отнемат още няколко седмици.

Банковите източници заявиха, че отделите за спазване на изискванията трябва да разберат новите санкции. Те също така казаха, че синдикирането е усложнено от политическо положение между Катар и Саудитска Арабия. Банките предприемат по-предпазлив подход към сделките, свързани с Катар, тъй като се опасяват, че ще навредят на отношенията си със Саудитска Арабия, а другите три държави от Персийския залив се впуснаха в спора.

„Новите санкции са толкова широко разпространени, че със сигурност ще повлияят на всички подобни сделки с руски държавни фирми”, заяви източник от Лондон с голяма западна банка, поканена от Intesa да участва в синдикирането.

Intesa, най-голямата банка на дребно в Италия, отказа да коментира. Банковите източници са пожелали да останат анонимни, защото не са упълномощени да говорят за сделката, тъй като разговорите между Intesa и банките за синдикирането са поверителни.

Миналия месец Вашингтон наложи нови санкции на Русия, като това са най-мащабните действия предприемани срещу Москва от 2014г. след анексирането на Русия от Крим и нахлуването в източна Украйна.

Новият кръг от санкции бе от части отговор на заключенията на разузнавателните служби на САЩ, че Русия се е намесила в президентските избори в САЩ през 2016г. Санкциите разбиха надеждите за сближаване между Москва и Вашингтон.

Русия продаде 19,5% от „Роснефт“ през декември за 10,5 млрд. евро. Това е едно от най-големите прехвърляния на руска държавна собственост в частни ръце от 90-те години на миналия век насам. Купувач бе консорциум на държавата Катар и петролната компания Glencore, които съвместно предоставиха 2,8 млрд. евро. Консорциумът взе заем от Intesa – най-голямата италианска банка за крайни клиенти, за да допълни остатъка от сумата.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук