Цветан Василев беше изслушан онлайн Снимка: БГНЕС
Цветан Василев беше изслушан онлайн Снимка: БГНЕС

Парламентът свърши в четвъртък това, което вече близо 10 години българската прокуратура отказва да направи. В парламентарната комисия, която трябва да изясни фактите и обстоятелствата около дейността на групите на Мартин Божанов-Нотариуса и Петьо Петров-Еврото, беше изслушан бившият собственик на КТБ Цветан Василев, който към момента се укрива в Сърбия.

Българската прокуратура упорито отказва той да бъде разпитан по видеовръзка, като тезата на обвинителите (по това време наблюдаващ прокурор по делото е Иван Гешев) е, че той трябва да дойде в България, за да даде показания.

Съпротивата за изслушването му очевидно продължава и до днес. Администрацията на парламента, ръководен от Рая Назарян, отказа за изслушването да бъде осигурена техника. Това наложи депутати от „Продължаваме промяната“ сами да осигурят мобилен интерент, лаптоп, камера и други устройства, които позволиха да бъде извършено изслушването.

Аз не съм престъпник, а съм обвинен. При това съм обвинен от бившия главен прокурор Иван Гешев, който беше изхвърлен като главен прокурор от прокуратурата поради уронване на престижа ѝ. Освен това не съм издирван от „Интерпол“, заяви пред депутатите Василев.

„Еврото е основен участник в организацията на удара срещу Корпоративна търговска банка“, каза още Василев.

Василев е категоричен, че Петьо Петров – Еврото е главният технически организатор на подготовката на удара срещу КТБ.

По време на изслушването му стана ясно, че Василев, заедно с Пепи Еврото и Делян Пеевски са имали апартаменти в Банско, закупени от един и същи инвеститор в една сграда. Той обаче определи това като случайност и съвпадение.

Банкерът призна, че с Пеевски са имали съвместни проекти. Той обясни, че кредитите са имали за цел да покриват дългове, свързани с медиите му, които били губещи.

„Не е тайна, че КТБ до средата на 2013 г. кредитираше проекти на семейството Пеевски-Кръстева, включително и съвместни наши проекти. Отношенията ни се усложниха. Започнахме преговори. Вероятно оттогава са свързани тези мои кратки резолюции. На определен етап тези кредити не са били добре обезпечени. Поискахме допълнително обезпечение, но той отказа. Паралелно са се движили процедурите в прокуратурата и следствието, което се ръководеше от неговия приятел Пепи Еврото. Пеевски е разпитван, но за делото за подготовката на убийството му. Пепи Еврото е главният технически организатор на подготовката на удара срещу банката. Той е изпълнявал поставените задачи от Пеевски“, обяви банкерът.

По-рано като първа, втора и трета точка в дневния ред на комисията бе предвидено изслушването на Лозан Панов, на председателя на ДПС Делян Пеевски и на служебния министър на вътрешните работа Калин Стоянов. Те обаче не се явиха.

Златан Златанов подчерта, че КТБ е най-голямата афера от зората на демокрацията.

Хамид Хамид отбеляза, че ПП-ДБ цял ден провалят заседанието на парламента. Четирима министри стоят от обяд в пленарна зала и чакат да бъдат изслушани, а вие предпочитате да изслушате измамника на века, подчерта той.

Станислав Анастасов от ДПС предложи изслушването да не бъде правено в Народното събрание, а в руския културен център. „Моля ви да не правим такива работи в НС“, призова той.

Георги Георгиев от ГЕРБ също отбеляза, че четирима министри стоят и чакат, за да говорят за безводието в 240 населени места в страната.

„В този дебат се изчерпаха аргументите, така че подлагам на гласуване така предложения дневен ред“, каза Йорданова.

Дневният ред бе приет от членовете на комисията. Тъй като стана ясно, че няма потвърждение от Лозан Панов, Делян Пеевски, а Калин Стоянов не може да участва през тази седмица в изслушването, комисията премина към изслушването на Цветан Василев.

Съпротива за изслушването на Василев имаше и сред депутатите от ДПС-Пеевски. Хамид Хамид и Станислав Атанасов първо нападнаха Надежда Йорданова, че е марионетка на Русия. Недоволството им бе провокирано от това, че тя беше сред инициаторите за изслушването на Василев.

В края на заседанието стана ясно, че протоколът от разговора ще бъде предаден на прокуратурата. Крайно време е прокуратурата да вземе предвид показанията на Цветан Василев и да определи кой каква отговорност носи в аферата с фалита на КТБ.

Приносът на парламентарната комисия в този случай е важен, понеже тя официализира това, което в обществото се изговаря като публична тайна. Така гледната точка на укриващия се вече десета година банкер беше официализирана за първи път.

На ход е прокуратурата, която дължи отговори на повдигнатите от Василев Въпроси.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук