Банките са заплашени от съдбата на „Кодак‘, тъй като през следващите между 5 и 15 години, мястото им може да бъде заето от новите финансово-технологични компании, счита бившият главен изпълнителен директор на „Барклис“ Антъни Дженкинс.
Традиционните банки вече са изправени пред „мига на „Юбер“, при който индустрията се промени от технологиите, като смартфоните и безконтактните карти, заяви Дженкинс пред телевизия „Блумбърг“.
„Мигът на „Кодак“ е нещо друго – потребителите разбират, че има по-добър и лесен начин да напаравят това, което искат и обичайната практика остарява. Мисля, че „мигът на „Кодак“ ще застигне банковия сектор в период от 5 до 15 години“, поясни Дженкинс.
Компанията „Кодак“, пионерът във фотографията продаде първите потребителски камери през 19 век, но фалира през 2012-та, след като не успя да се приспособи към времето, когато цифровата фотография зае мястото на лентата.
Една година по-късно „Кодак“ отново се появи на пазара, като по-малка фирма, предлагайки печат на снимки.
„Едни от най-големите британски кредитори затварят офисите си и инвестират предимно в технологии, защото клиентите им използват главно онлайн банкиране. През това време новата вълна от финансово-технологични компании, т.нар. „финтех“, стъпва на пазара,“ каза финансистът.
Дженкинс счита още, че банките ще положат усилия да се променят, независимо от разходите, но нямат правилната нагласа и мислене.
Тази футуристична прогноза донякъде е „отмъщението“ на Дженкинс, който оглавяваше отдела за кредитни карти в „Барклис“ и беше уволнен през 2015-та. След това инвестиционното кредитиране стана основния приоритет за банката.
А Дженкинс основа компанията 10х Фючър Технолоджис. Името на стартъпа е значещо на английски: 10х е чат абревиатура за благодаря, („тенкс“), а останалата част означава „технологии на бъдещето“. Новата компания на Дженкинс се занимава с облачни технологии за банки.
Изказването на финансиста от сряда, разбуни духовете в банковия сектор. От другата голяма английска инвестиционна банка Ейч Ес Би Си (HSBC) определиха като силно преувеличена идеята, че големите банки са изправени „пред криза на оцеляването“ заради финтех компаниите.
От Ейч Ес Би Си са на мнение, че това е битката на „Давид срещу Голиат“ и че малките стартъпи не могат да подкопаят позицията на големите банки. От друга страна знаем как завършва двубоя между Давид и Голиат в Библията – момчето Давид с прашката си уцелва единственото незащитено място на гиганта Голиат – между очите и така Голиат е победен, което доказва, че не е важно колко си силен, а как използваш силата си.