банкомати

За банкомати, които удържат такса 10-13 на сто от изтеглената сума или комисиони при превалутиране, сигнализират гараждани, посетили Черноморието ни през това лято. Това каза Габриела Руменова, дългогодишен експерт в сферата на потребителската защита и основател на платформата „Ние, потребителите“.

Тя обясни, че машините не са от тези, които познаваме и липсва предварителна информация при какви условия става тегленето. Колко ще струва то, става известно, след като бъде извършена трансакцията. Обикновено въпросните устройства са разположени до ресторанти и барове, до които в близост няма банкомат на някоя от познатите банки.

Оплаквания към платформата са подадени от почиващи по морето и за

подвеждащи цени

на витрини с храна, разположени в близост до плажовете. Например цените на салатите са обявени за брой, а когато биват заплащани на касата, става ясно, че „броят“ е 100 грама.

Намаляването на броя на банкоматите най-вече в по-малките населени места и курорти може да създаде значителни неудобства за потребителите, особено през актуалния летен туристически сезон. Това заяви още преди месец създателят на онлайн платформата „Ние, потребителите“, като се позова на официални данни на БНБ.

„Получава се своеобразен дисбаланс при тенденцията за намаляващ брой банкомати в страната и липсата на законово задължение търговците да поддържат ПОС терминали в обектите си. И двете обстоятелства са разбираеми. Редуцирането на устройствата за теглене на пари е свързано с желанието на

банковите институции да оптимизират разходите си

чрез намаляване на отделяните средства за поддръжането и охраняването на машините, като не трябва да забравяме, че с въвеждането и повишаването на някои такси (вкл. за теглене на пари), операцията значително натовари потребителите. Обратното – при разплащане чрез ПОС терминал в магазини, заведения, места за настаняване и други за предоставяне на различен тип услуги, тежестта пада върху търговеца и той поема таксите на банковата институция, поради което няма как нормативно да бъде задължен да поддържа възможност за безкасово разплащане.“, коментира тя.

Руменова препоръча на хората да проверят дали заведенията, магазините и обектите за желаните и набелязани от тях за ползване услуги имат ПОС терминали и има ли такива, които приемат плащанията само в брой. Така ще вземат достатъчно пари, за да не попаднат в сложна ситуация, но и няма да носят излишни банкноти, което крие познати рискове.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук