коронавирус чума

Китай съобщава за два случая на бубонна чума, регистрирани на 7 август, предава Ройтерс. Двамата са от региона на Вътрешна Монголия и са баща и дъщеря. Те вероятно са се заразили от друг член на семейството – майката.

Всички близки контакти са поставени под карантина и не са показали необичайни симптоми, съобщиха местните власти.

Симптоматичният период на бубонната чума основно се характеризира с треска, главоболие, слабост, затруднено дишане и кашлица. Инкубационният период при чума варира между 1 и 7 дни. Предаването става чрез заразени пръски при близък контакт на разстояние по-малко от два метра.

Според Световната здравна организация бубонната чума е най-често срещаната форма на чума. Може да бъде фатална, ако не се лекува навреме. Препоръчва се избягването на населени места, където са докладвани случаи.

Европейски учени твърдят, че са установили произхода на

Черната смърт – бактериална чума,

която е унищожила половината от населението на континента през XIV век, предаде Асошиейтед прес.

Изследователите анализират ДНК от тела, намерени в гробници в Централна Азия. Отправната точка е работата на историка Фил Славин от университета в Стърлинг, Шотландия, който предполага, че появата на болестта може да бъде свързана с необичаен ръст на смъртни случаи в Централна Азия в периода между 1338 г. и 1339 г.

Учените намират генетични отпечатъци от бактерията Yersinia pestis при хора, погребани в района на езерото Исък Кул, на територията на днешен Киргизстан.

В статия, публикувана в „Нейчър“, изследователите описват подробно как отпечатъкът показва щама, който опустошава древната търговска общност в Исък Кул. Той е предшественик на много други, които се появяват по това време.

„Открихме, че древните щамове от Киргизстан са разположени точно в центъра на това мащабно събитие. С други думи, открихме източника на Черната смърт и дори знаем точната ѝ дата (1338 г.)“, каза Мария Спиру, изследовател по история на болестите в университета в Тюбинген, Германия, и водещ автор на изследването.

Заболяването, което се разпространява от плъхове, е стигнало до сицилианското пристанище Месина с търговски кораби, пристигнали от Черно море през 1347 г.

Според Шарън Деуит, биологичен антрополог от университета на Южна Каролина, която не е участвала в проучването, вълнуващо е откриването на ДНК доказателства в подкрепа на теорията, че болестта се е появила в Централна Азия.

„Това проучване е важно, защото много точно датираните погребения позволяват директно изследване на щама, какъвто е съществувал по време на първоначалната поява на Черната смърт“, допълва тя.

Авторите на изследването признават, че на теория е възможно бактерията да произхожда и от другаде и да се разпространила в Централна Азия, без да се промени значително, но доказателствата сочат, че това е малко вероятно, допълва още Деуит.

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук