ТЕЦ „Марица Изток 2“ да получи помощ от Българския енергиен холдинг(БЕХ) за закупуването на парникови газове – това е една от мерките, набелязани от енергийното министерство за финансовото стабилизиране на централата.
ТЕЦ-ът работи на загуба заради големите разходи за плащане на въглеродни емисии, изчислявани за тази година за над 570 милиона лева. За тази година отрицателният финансов резултат преди данъци на ТЕЦ „Марица Изток“ се изчислява на 116 милиона лева. За да спасят централата, която е втората по големина в страната след АЕЦ „Козлодуй“, от енергийното министерство създадоха работна група, която да представи мерки за спасяването ѝ. Една от тях предвижда до края на годината Българският енергиен холдинг да закупува квотите парникови газове на топлоцентралата.
Успоредно с това ще се водят разговори с държави-членки на Европейския съюз, за да се разгледа възможността за прехвърляне на емисиите. Предлага се и ТЕЦ „Марица Изток 2“ да поиска от енергийния регулатор да ѝ признае разходите за критична инфраструктура. От съобщението на енергийното министерство не става ясно дали е отпаднала идеята за сливане на ТЕЦ-а с АЕЦ „Козлодуй“, както и дали мерките за „Марица Изток 2“ включват модернизация на мощностите.
Управляващите упражняват двоен стандарт по отношение на гражданите и големите замърсители – ТЕЦ-овете, които работят с въглища. От догодина собствениците на стари коли може плащат с около 30% по-висок данък, ако не бъде уважено ветото на президента. Как обаче 20-те милиона, които ще бъдат събрани по този начин, ще спомогнат за по-чист въздух – още е загатка.
Държавата, която твърди, че се грижи за чистотата на въздуха и затова вдига данъка за най-бедните, в края на 2016 подпомогна разследвания за данъчни измами бизнесмен Христо Ковачки. Трите му централи „Марица3“, „Бобов дол“, „Брикел“ и „Топлофикация – Перник“ получиха безплатни парникови квоти, за които плащаме всички ние. През април миналата година екоорганизация подаде жалба в Брюксел, че държавната помощ е отпусната в нарушение, тъй като не се извършват обещаните инвестиции в екосъоръжения.