Британската медийна корпорация „Би Би Си“ ще публикува тази седмица възнагражденията на своите топ служители. Причината да се предприеме тази стъпка е изискване на правителството, тъй като гражданите на Великобритания плащат такса от 147 лири на година за издръжката на медийната корпорация.
Това обаче предизвика остро недоволство срес самите журналисти, които коментираха, че разкриването на личните им финанси пред света ще ги постави в неудобно положение. Сред аргументите е и този, че данните дават предимство на конкурентите й от частния сектор, като ги услесняват значително при желание от тяхна страна да привлекат техни кадри.
Оповестяването на доходите е задължение, вменено на обществената медия по времето на премиера Дейвид Камерън, който настояваше за прозрачност по въпроса.
По негово време трябваше да се публикуват данни за онези, които печелят над 450 000 лири годишно – почти три пъти колкото собствената му заплата тогава.
Наследничката му Тереза Мей обаче промени изискването. От миналата година то е да се обявяват данни за звездите на медиата, чиито доходи надхвърлят 150 000 лири годишно. Нейната заплата като министър – председател на страната е 152 400 лири.
Общо 109 са телевизионните и радио водещи, които получават над 150 000 лири годишно в „Би Би Си“. 30 от най-добре платените журналисти са от новините и актуалните предавания.
Известният водещ Андрю Мар коментира, че получава добра заплата, но тя не е толкова висока, колкото на колегите му в комерсиалните медии, чиито доходи са тайна за обществото.
Според запознати, списъкът ще извади наяве драстичната разлика в заплащането на труда на мъжете и жените.
За още интересни статии и материали харесайте страницата на Debati.bg във facebook!