Вилите на Стоян Мавродиев
Снимка: bird.bg

Разследващият сайт bird.bg показа имоти в Гърция, за които се твърди, че са собственост на бившия директор на Българската банка за развитие (ББР) Стоян Мавродиев.

Той заедно с бизнесмена Румен Гайтански-Вълка са с обвинения по случая с източването на 150 млн. лв. от банката под формата на кредит, който по-късно не е обслужван.

Във фейсбук профила си от bird.bg пишат:

Вилите на Стоян Мавродиев на Халкидики, Посиди. Три са. С общ вход. По-бързи сме от компетентните органи Имаме и нотариалните актове.

Към публикацията са прикачени три снимки, както и линк към Гугъл Мапс с точното разположение на имотите.

Гайтански пробвал да се „предаде“ два пъти. Първия път го върнали

Неофициално се твърди, че Мавродиев в момента е в Гърция. От държавното обвинение съобщиха вчера, че местонахождението му не е известно и той не е бил открит на известните на прокуратурата адреси.

Към момента Мавродиев не е обявен за издирване, а Гайтански сам отиде при властите.

Кои са Румен Гайтански и Стоян Мавродиев?

Името на бизнесмена се завъртя отново в медиите покрай действията на властите по събаряне на незаконни постройки в ловния парк „Искър“.

Гайтански не се появява публично пред медиите. Той става популярен през 1990-те години, след като основава фирми за сметопочистване. Едната от тях – „Волф“, идва от прякора на Гайтански.

Когато Бойко Борисов беше кмет на София имаше проблеми с извозването на отпадъците от София, за което тогава Борисов хвърли вината на „Волф“. Концесията за почистване на София е прекратена в мандата му, но „Волф“ продължава да печели поръчки за сметопочистването в други български общини.

Самият Борисов преди дни се похвали, че като кмет се е „опълчил“ на Гайтански, но от последвалата афера със 150-те млн. лв. от ББР в мандат на правителство на Борисов, става ясно, че Гайтански е бил по-скоро в добри отношения с властта.

По времето, в което той взима кредита, директор на банката е Стоян Мавродиев – кадър на ГЕРБ и автор на икономическата им програма в първото правителство на Борисов през 2009 г.

През 2010 година е назначен за председател на Комисията по финансов надзор, а през септември 2017 година оглавява ББР.

През 2020 година е освободен от поста от министър-председателя по това време Бойко Борисов. В разгара на пандемията става ясно, че банката е отпуснала 75 млн. лв. на дружество със скромни приходи.

Името на Мавродиев се появява и покрай едно от делата срещу „кокаиновия крал“ Евелин Банев – Брендо, който наскоро се предаде на властите и влезе в затвора. Името на Мавродиев се появява и в списъци с посетители при собственика на фалиралата КТБ Цветан Василев, който понастоящем се укрива в Сърбия.

Мавродиев често отправя критики и нападки към собственика на „Капитал“ Иво Прокопиев, като води дела срещу издателя „Икономедия“.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук