На 1 септември представителите на 49-ото НС ще чуят първия звънец вече под стъкления купол на бившия Партиен дом, където вече ще работят в новата пленарна зала. Разпределянето в нея на местата обаче е предизвикало напрежение между групите и все няма окончателен ред, съобщава „24 часа“.
От “Продължаваме промяната” – “Демократична България” не искали да седят до депутатите от „Възраждане“, както бяха досега. Затова настоявали да се съберат в един блок в залата с партньорите си от ГЕРБ.
Ако се постигне консенсус с групата на Бойко Борисов, “Възраждане” ще отиде в десния блок заедно с ИТН, а за БСП и ДПС остава левият, както досега.
Окончателното разместване обаче предстои тези дни на среща при председателя Росен Желязков. Новата зала стоя заключена точно 3 години.
Откриха я официално през септември 2020 г. по време на 44-ото НС, но още следващия мандат депутатите се върнаха в старата сграда на пл. “Народно събрание”. След това се извъртяха 4 бързи парламента, някои от които с мандат под месец. Сега обаче депутатите се връщат в бившия Партиен дом, тъй като настоящата им сграда има нужда от спешен основен ремонт.
6-те парламентарни групи вече са си разделили кабинетите в бившия Партиен дом. Интересното е, че ПП-ДБ и “Възраждане” този път ще са съседи по кулоар, а всички останали ще са в другия.
Какво свършиха депутатите досега
БНР припомня, че първата сесия на 49-ия парламент започна на 12 април и се върши на 31 юли, когато депутатите излязоха в едномесечна ваканция. За този период те са провели 47 пленарни заседания, 4 от които – извънредни, сочи официалната справка на Народното събрание.
В деловодството са внесени 146 проектозакона, 180 проекторешения и 6 проекти за обръщения и декларации.
Проучване на Националния център за парламентарни изследвания показва друг аспект на законодателната дейност. Депутатите са се занимавали основно с поправки или изменения на вече съществуващи закони. Едва 7% са изцяло новите проекти. Освен това 1/3 от предложенията са дошли от Министерски съвет.
Най-активната парламентарна група е била тази на ПП-ДБ, които са внесли 1/4 от разглежданите текстове. След тях групите се подреждат така: ГЕРБ-СДС, “Възраждане”. БСП, ДПС и ИТН.
Основната причина за внасяне на предложения е неефективност на съществуващото законодателство. Следва прилагане на европейските норми и изменения, налагащи се заради поети ангажименти, по ПВУ.
Още новини от деня – четете тук