Бившият лидер на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, който близо две десетилетия ръководеше Люксембург, критикува въвеждането на гранични проверки в Германия и редица други европейски нации, съобщава ДПА.
„Надявам се това да спре“, сподели той пред ДПА. „Всеки, който смята, че може да контролира напливите от бежанци и други хора с указания за арест на граничните преходи, се лъже“, добави той.
Той подчерта, че трафикантите на хора използват всичките си средства, за да избегнат контролите на полицията. Това важи особено за района на Люксембург, където трафикът по границите с Германия, Франция и Белгия е интензивен.
Юнкер изрази тревога, казвайки: „Дразни ме, че въвеждането на граничен контрол се възприема като нещо нормално. И не желая да свиквам с това“.
На 16 септември Германия стартира проверки по всички свои граници, аргументирайки действията си с цел да се ограничи „нерегулярната миграция“ и да се запази вътрешната сигурност. Някои други държави членки на ЕС също активираха граничен контрол.
Според Шенгенското споразумение за свободно движение, чието 40-годишие ще бъде отбелязано следващата година, проверки по границите могат да се извършват само при „сериозна заплаха за обществения ред или вътрешната сигурност“.
Юнкер сподели, че ако Германия обмисля да наложи тези проверки за дългосрочно, „това няма да е добре за чувството за принадлежност на населението в Големия регион (Сар-лор-люкс)“. „Ако те отнемат проверките, ще бъда благодарен“, допълни той.
Големият регион Сар-лор-люкс обхваща 11 административни области и се разпростира върху територията на четири европейски страни – Германия, Франция, Люксембург и Белгия.
Юнкер подчерта, че това създава „огромно объркване, което носи много трудности за работещите хора“, отбелязвайки, че ежедневно около 220 000 пътници преминават границата.
„Хората са свикнали да се движат свободно, така сякаш са на своя територия“, заяви Юнкер.