Снимката е илюстративна
Снимката е илюстративна

Предложението за поредно отлагане на такса смет според изхвърленото количество отпадъци срещна неодобрението на работодателските организации, обединени от Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) – (Асоциацията на индустриалния капитал в България, Българската търговско-промишлена палата, Българската стопанска камара и Конфедерацията на индустриалците и работодателите в България). Според тях мотивите за отлагането са недопустими и нерелевантни. Бизнес организациите смятат, че общините са имали предостатъчно време, за да се подготвят за въвеждането на новата такса смет.

Припомняме, че според сега действащия текст новият начин на изчисляване на такса смет – според изхвърлените отпадъци, трябваше да влезе в сила от 1 януари догодина. Общините обаче скочиха срещу новата такса и обявиха, че срещат трудности с изчисляването й, тъй като нямат точни данни за ползвателите на един имот. Сега става ясно, че депутати от ГЕРБ са внесли промени в Закона за местните данъци и такси, според които плащането ще продължи да се изчислява според данъчната оценка на имотите и през 2025 г. Бизнесът реагира остро.

„От повече от седем години е налице правна рамка, която предоставя достатъчно време за подготовка. В допълнение, надлежно функционират редица хоризонтални системи на електронното управление, осигуряващи бърз и лесен достъп до съответните бази данни“, изтъкват от Асоциацията на работодателите и припомнят, че принципът „замърсителят плаща“ беше въведен в Закона за местните данъци и такси през 2017 г.

„Явно е, че повтарящите се отлагания служат като средство за подкопаване на справедливостта, прозрачността и контрола при събирането на таксата за битови отпадъци. Настоящото предложение за поредно отлагане, независимо от представените мотиви, представлява оправдание за несвършена работа“, заявяват работодателите в позицията си.

Според бизнес организациите твърдението, че финансовата тежест върху гражданите и фирмите ще се увеличи многократно, е манипулативно. „Нима многократно ще се увеличи количеството на битовите отпадъци? Напротив, с въвеждането на принципа „замърсителят плаща“, всички физически и юридически лица ще бъдат мотивирани да събират разделно отпадъците си, което ще намали както количеството на отпадъците, така и таксата за тяхното събиране, извозване, третиране и обезвреждане“, изтъкват от АОБР.

От асоциацията напомнят, че през 2023 г. Европейската комисия започна наказатебна процедура срещу България поради неспазването на принципа съгласно Рамковата директива за отпадъците (Директива 2008/98/ЕО, изменена с Директива 2018/851/ЕО).

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук