Въпреки че ядрена криза се смята за много малко вероятна, се появи информация, че международни служители разглеждат планове за предоставяне на спешна подкрепа и начини за успокоение на населението, което все повече се страхува от ядрена ескалация.
Намеци за подобни намерения се появиха в петък, когато международен служител бе попитан дали ще има мерки за предотвратяване на паническо пазаруване или евентуално бягство на хора от градовете вследствие на страх от ядрено събитие. Той отговори, че правителствата са ангажирани с „предпазливо планиране за набор от възможни сценарии“.
Обществените информационни кампании и дори училищните тренировки за това как да оцелееш в ядрена война бяха характерни за Студената война. Сред тях се отличават кампанията „Клекни и се прикрий“ (Duck and Cover) в САЩ през 50-те години на миналия век, „Защити и оцелей“ (Protect and Survive) от Обединеното кралство в края на 70-те години и „Всеки има шанс” (‘Everybody has a Chance) в Западна Германия в началото на 60-те години. Но тези кампании бяха обект на значителна критика и пародирани, заради внушенията им, че е възможно да се оцелее в ядрен конфликт.
В този случай обаче, се предполага, че фокусът ще е върху предотвратяването на обществена паника, вследствие на страха от неконтролирана ядрена ескалация към големите градове, а не свързан начините за оцеляване от действителна такава.
Припомняме, че Москва търпи неуспехи на бойното поле в Украйна от септември, заради което руският президент Владимир Путин засили ядрената реторика, като миналия месец каза, че ще използва „всички налични средства“, за да защити руската територия.
Западът определи коментарите на руския президент като „дълбоко безотговорни“. Всяко използване на ядрени оръжия би нарушило табу, което се поддържа от 1945 г., което би довело до тежки последици за Русия, както и за всички останали.
Към края на миналия месец Джейк Съливан, съветник по националната сигурност на САЩ, каза, че ще има „катастрофални последици“ за Москва, ако се опита да разположи тактическо ядрено оръжие. Според непотвърдени данни то може да има силата на шест или седем взрива като този в Хирошима.
В четвъртък Еманюел Макрон каза, че френското правителство няма да използва ядрения потенциал на страната дори в случай на руски ядрен удар срещу Украйна. Той допълни, че основните интереси на Франция „изобщо няма да бъдат пряко засегнати“ и тя няма да се намесва.
По-рано тази седмица Джеръми Флеминг, ръководител на шпионската агенция GCHQ, каза, че не вижда никакви признаци, Русия да се готви да използва тактическо ядрено оръжие в Украйна. Работата на агенцията му е да помага за наблюдението на руските военни движения и дали нейните военни се опитват да сдвоят ядрена бойна глава с конвенционална ракета.
Експертите като цяло смятат, че Путин блъфира, опитвайки се да провокира страх и несигурност на запад, за да гарантира, че САЩ или НАТО няма да влязат във войната на страната на Украйна.
Още международни новини – четете тук