Над 290 души са загиналите при серията взривове в църкви и луксозни хотели в Шри Ланка. Атаките са определяни като най-кръвопролитните на острова от гражданската война насам.
Осем очевидно координирани експлозии бяха насочени срещу празнуващите Великден и хотели, популярни сред чуждестранните гости.
Ужасяващият брой на жертвите, който драстично се повиши за една нощ, бе съобщен в понеделник сутрин от говорител на полицията, който каза, че други 500 души са били ранени.
Новината дойде час след като беше разкрито, че импровизирана бомба, открита на основното летище в Коломбо, е била обезвредена.
Национален полицейски час, наложен веднага след взривовете, беше отменен рано в понеделник.
В църквата на Св. Себастиан в града все още има тежка охрана – мястото на един от опустошителните взривове.
Малкото християнско малцинство в Шри Ланка – едва шест процента от населението на страната от 21 милиона души – е било обект на насилие и в миналото, но никога то не е било толкова брутално.
До момента никой не е поел отговорност, но полицията заяви в понеделник, че 24 души са били арестувани. Правителството по-рано заяви, че следователите ще разгледат дали нападателите са имали „задгранични връзки“.
Мощните взривове – шест в бърза последователност и след това още два – раниха около 450 души.
Най-малко две от експлозиите са свързани с атентатори-камикадзе, включително един, който се е бил на закуска на шведска маса в един от хотелите, преди да започне кръвопролитието.
Правителството заяви, че загиналите са трима индийци, трима британци, двама от Турция и един португалски гражданин. Двама души, притежаващи британски и американски паспорти, също са сред жертвите.
Министър-председателят Ранил Викремесингхе призна, че е „имало информация“ за готвените атаки и че разследването ще разгледа „защо не са взети адекватни предпазни мерки“.
Етническото и религиозното насилие е обхванало Шри Ланка от десетилетия, като 37-годишният конфликт с тамилските бунтовници, последван от подем през последните години в сблъсъците между будисткото мнозинство и мюсюлманите.
Атаките бяха осъдени от цял свят, включително от президента на САЩ Доналд Тръмп. Посолствата на чуждестранните държави в столицата Коломбо предупредиха своите граждани да стоят на закрито.