Никол Пашинян
На снимката: арменският премиер Никол Пашинян

Блокът „Моя стъпка“ на премиера Никол Пашинян спечели 70,43% от гласовете в парламентарните избори след обработката на бюлетините от всички 2 010 избирателни секции в страната. Партията „Просперираща Армения“ (8,27% от гласовете) също минава бариерата за влизане в парламента, както и „Просветена Армения“ (6,37% от гласовете), съобщиха от в Централната избирателна комисия на Армения.

Бившата управляваща „Републиканска партия на Армения“ (РПА) не успя да преодолее летвата от 5%, като спечели само 4,7% от гласовете. Фракцията на Дашнакцутюн спечели подкрепата на 3,89% от електората. Останалите партии спечелиха по-малко от 2%, предаде ТАСС.

Според предварителните данни на изборите са гласували 1 260 840 граждани или 48,63% от гласоподавателите

Гласуването се проведе от 08:00 местно време до 20:00 часа. Девет партии и два блока участваха в борбата за депутатски мандати. За влизане в парламента партиите трябваше да съберат най-малко 5% от гласовете, блоковете – най-малко 7%.

При дистанционното гласуване партията на Пашинян отново спечели със 77,9% от гласовете. Това бе обявено от ръководителя на ЦИК на страната Тигран Мукучян. Гласуваха общо 504 души. За „Моя стъпка“ – 393 души. Дистанционно гласуват държавни служители, изпратени в чужбина, по-специално сътрудници на дипломатическите мисии на Армения.

Действащият премиер Никол Пашинян заяви след обявяването на окончателните резултати от парламентарните избори, че се гордее с „могъщия народ“ на републиката.

„Могъщ, могъщ, могъщ народ – пише той в своята „Фейсбук“ страница – Обичам ви всички, гордея се с вас и се прекланям.“

Да предсрочните избори се стигна, след като на 16 октомври премиерът Пашнян подаде оставка. На 24 октомври в парламента протече гласуване на кандидатурата му за поста на ръководител на правителството и депутатите я отхвърлиха. В съответствие с конституцията на Армения, след като парламентът не успее да избере министър-председателя два пъти, започна процес на разпускане на Народното събрание и се назначиха предсрочни парламентарни избори

С победата си на изборите Никол Пашинян изведе странта от политическата аномалия, в която тя се нямераше след предишната смяна на властта в Армения на 8 май 2018 г. Въпреки че тогава парламентът, вследствие на широкомащабни улични протести, избра Пашинян за ръководител на правителството, премиерът нямаше мнозинство в самия законодателен орган. Именно това положение определи нуждата от предсрочните избори, които постигат актуализация на парламентарното мнозинство и укрепване на властта на новия премиер.

Самият Пашинян преди да дойде на власт се изявява като критик на руската политика спряма Армения. Той е заявявал, че страната му се присъединява към Евроазиатския икономически съюз „не доброволно, а принудително“. Премиерът описва отношенията между Русия и Армения като „връзката между говорещия и слушателя“. Когато дойде на влас през май, обаче, той декларира, че държавата ще продължи да бъде член на Евразийския икономически съюз и Организацията на Договора за колективна сигурност. Пашинян увери, че развитието на отношенията с Москва е сред основните приоритети на страната. Същевременно той посочи като друг приоритет задълбочаването на отношенията с ЕС и европейските държави и обяви, че ще се стреми към безвизов режим за арменските граждани в ЕС. Премиер на Армения каза тогава още, че ще задълбочат отношенията със САЩ, Иран, Грузия, Китай и Индия.

През май Москва видимо не реагира по негативен начин на смяната на властта в Армения, станала под натиска на уличните брожения. Президентът Путин поздрави новия арменски премиер, а Кремъл изрази надеждата, че близките отношения между двете държави ще се задълбочат още повече.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук