Ген. Мохамед Хамдан Дагало, командирът на паравоенните Сили за бърза подкрепа
Ген. Мохамед Хамдан Дагало, командирът на паравоенните Сили за бърза подкрепа, 15 юни 2019 г. Снимка: АП/БТА

Съперничещите военни сили на Судан взаимно се обвиняват в нарушаване на примирието, след като смъртоносният конфликт продължава вече трета седмица. Съществуват опасения, че той ще се превърне в гражданска война.

И двете страни потвърдиха, че официалното споразумение за прекратяване на огъня, което трябваше да изтече през изминалата нощ, ще бъде удължено с още 72 часа.

Най-малко 528 души бяха убити и 4599 ранени, откакто дълго тлеещата борба за власт между суданската армия и паравоенните Сили за бърза подкрепа избухна в конфликт на 15 април. ООН смята, че действителният брой на жертвите е много по-висок.

Силите за бърза подкрепа са разпръснати из цялата столица на страната Хартум, докато армията се опитва да ги атакува основно чрез използване на въздушни удари от дронове и изтребители.

Конфликтът накара десетки хиляди хора да избягат през границите на Судан. Това предизвика предупреждения, че страната може да се разпадне, дестабилизирайки допълнително нестабилния регион, което подтикна чуждите правителства да започнат да евакуират своите граждани.

Координаторът на ООН за спешна помощ Мартин Грифитс, пратеник в региона, каза, че „хуманитарната ситуация в страната достига критична точка“.

Масовото плячкосване на хуманитарни офиси и складове „изчерпа повечето от нашите запаси. Проучваме спешни начини за внасяне и разпределяне на допълнителни доставки“, каза той. „Очевидното решение“ би било да се спрат боевете, добави той. Но перспективите за преговори изглеждат мрачни.

„Няма преки преговори, има само подготовка за разговори“, каза специалният представител на ООН в Судан Фолкер Пертес пред журналисти в Порт Судан.

Лидерът на армията генерал Абдел Фатах ал Бурхан каза, че никога няма да седне на една маса с началника на Силите за бърза подкрепа генерал Мохамед Хамдан Дагало, известен като Хемедти. Той пък от своя страна каза, че ще говори само след като армията прекрати военните действия.

Според Грифитс цели семейства в Судан се борят за достъп до вода, храна, гориво и други стоки. Някои не могат да се преместят поради разходите за транспорт от най-засегнатите райони.

Агенцията на ООН за бежанците публикува нови данни в събота, които показват, че около 6000 души, повечето от които жени, са избягали от боевете в съседна Централноафриканска република през последните две седмици.

Централноафриканската република, която се намира на югозапад от Судан, е една от най-бедните страни в света.

Една трета от 46-милионното население на Судан се нуждаеше от хуманитарна помощ преди началото на боевете.

Конфликтът прекрати подкрепения от международната общност политически преход, насочен към установяване на демократично правителство в Судан. Той започна след като бившият автократичен президент Омар Хасан ал Башир беше свален през 2019 г. след три десетилетия на власт.

Текстът е публикуван в „Гардиън“. Преводът и заглавието са на ДЕБАТИ.БГ.

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук