България може да кандидатства за еврозоната до една година. Това каза премиерът Бойко Борисов по време на дискусия „България в Еврозоната. Икономическата логика срещу митовете“.
„До месец ще ни дадат пътната карта, която ще ни покаже пътя, по който трябва да вървим, за да стигнем успешно в чакалнята на Еврозоната, а до една година да кандидатстваме за Еврозоната”, обясни премиерът.
И добави:
„В тази пътна карта има срокове и критерии. Това, което те искат от нас, е първо да влезем в банков и паричен съюз, а след това в чакалнята на Еврозоната. Ние искаме един ден първо в Еврозоната чакалнята, а след това банковия и паричен съюз. Ще проведем тихи преговори. Иска ми се да стане по-бързо, но системата е бавна и консервативна, а и рисковете са много“.
Министър-председателят изтъкна предимствата, които ще ни донесе влизането в Еврозоната. Според него кредитният рейтинг на държавата ще тръгне нагоре, ще бъдат намалени и лихвите по кредитите.
„Повече инвестиции идват, повече стабилност и сигурност в банковата система, стига да има политическа стабилност”, заяви Борисов.
Той акцентира, че сме трети в Европа по нисък външен дълъг, след Естония и Люксембург, които имат 23% дълг и обеща до края на мандата си да свали дълга на България на 20% и така ще се наредим на второ място в Европа.
Борисов подчерта още, че „ние не представляваме риск за Европа”, защото всички правителства не са дали националния ни резерв.
„Ние имаме огромен, много добър златен резерв. Имаме и добър фискален резерв в БНБ. Ако погледнете дълговете на Полша и Словакия ще видите, че ако дадем резерва си ще може да похарчим веднага 10-15 млн. Тогава ще може да вдигнем заплатите и пенсиите. Това ми е основното притеснение, че всички искат това”, коментира премиерът.
Борисов подчерта, че страната ни е изпълнила числовите критерии за влизане в „чакалнята на еврозоната”