Бойко Борисов
На снимката: Бойко Борисов - премиер на България

Премиерът Бойко Борисов разпореди текстът в Закона за БНБ да бъде преработен така, че да не отпада сегашната защита на фиксирания курс на лева спрямо еврото на при влизането на България в чакалнята на еврозоната.

В началото на правителственото заседание финансовият министър каза, че настоява курсът да може да се променя само след ратификация от парламента, както е и в момента, за да не може подобно решение да се взима само от двама души – финансовият министър и управителят на БНБ.

„Вземете едно решение накрая, питайте и ЕЦБ – за всички страхове, които от опозицията се опитват да насаждат, да е необходимо ратификация от българския парламент. За да не кажат, че двама души, Горанов и Радев, управителя на БНБ, само биха могли да взимат подобно решение. Така че, днес и това го приключете, защото тези хора търсят единствено да си играят със страховете на хората“, каза Борисов.

След това се проведе председателски съвет в парламента. На брифинг в Народното събрание финансовият министър Владислав Горанов каза, че има политически консенсус за присъединяването на България в еврозоната.

„Бяхме поканени с управителя на БНБ, за да докладваме степента на напредък по включването на страната към ERM II”, обясни той.

По думите му, за пореден път парламентарните сили са потвърдили, че са „за“ влизането на ни в еврозоната.

Единомислие e имало и по въпроса, че не трябва да се променя сегашният фиксиран курс лев-евро.

„Имаме подкрепа, единомислие, че трябва да се присъедини към еврото с курс 1,95583 т.е действащият”, подчерта Владислав Горанов.

Обсъждало се и как да бъдат записани по-големи гаранции, че сегашният курс няма да бъде променян с решение на други държави.

Утре на бюджетна комисия ще да бъде разгледано внесеното от председателя й Менда Стоянова допълнение в Закона за БНБ, отнасящо се до фиксирането на българския лев към еврото.

Целта на законопроекта е да се осигури съответствие на вътрешната нормативна рамка с европейската нормативна рамка, регулираща административния процес и оперативните процедури за одобряване на валутните курсове в условията на Валутно-обменния механизъм /ERM II/. Това съответствие е задължително условие за присъединяване към Валутно-обменния механизъм.

Тоест, други държави ще могат да искат промяна на валутния курс и решение за това ще може да се взема със съгласието на българския финансов министър и управителя на БНБ, но не и на парламента.

Представители на опозицията потвърдиха, че на съвет в парламента е постигнато съгласие експерти да мислят нов текст, който да подобри сегашния на Менда Стоянова.

Според специалисти единственият сигурен за България текст трябва да включва парламентарна ратификация, за каквато говори Борисов.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук