Решение, което да защити интересите на данъкоплатците и собствениците на имоти, попадащи в забранителното решение по „Натура 2000” на Съда на Европейския съюз, може да бъде намерено.

Това каза при срещата си с протестиращите от Балчик, Шабла и Каварна премиерът Бойко Борисов.

Вчера той разпореди на министъра на околната среда и водите Нено Димов да спре изпълнението на заповедта, с която се забраняват всякакви дейности в териториите в района на Балчик, Каварна и Шабла, попадащи в „Натура 2000“.

До бламирането на министъра се стигна след като земеделци, рибари и представители на туристическия бранш от Крайморска Добруджа протестираха срещу заповедта му.

Според тях ако забраната остане, поминъкът им ще бъде унищожен.

„Ние сме осъдени, не става въпрос сега да приемаме нещо. Ние сме осъдени и след като сме осъдени, а процесът е започнал в далечната 2006 година, да търсим кой е подписал през времето е безсмислено. Сега сме изправени пред тази хипотеза. Със сигурност ще се наложи да се плаща и да се компенсира. Това имаме да решаваме“, каза Борисов.

Той посочи, че целта на срещата е да се намери решение, което да не увреди ничии интереси – и тези на собствениците на имоти, и тези на данъкоплатците.

Премиерът предложи във вторник в 11 ч. в Министерския съвет да се проведе ново обсъждане, но този път и с участието на екоорганизациите.

„НПО-тата са такива, каквито са. За хубаво или за лошо, гласът им се чува силно в Брюксел, дори повече, отколкото на правителствата“, коментира премиерът.

Той призова протестиращите „да не правят екоорганизациите свои врагове, защото тяхната помощ е много нужна“, а на масата на преговорите да се потърси съчетаване на различните интереси.

В петък коалицията от неправителствени организации „За да остане природа в България“ обвини Министерството на околната среда и водите (МОСВ), че представя манипулативно информацията за забраната за строителство в защитената зона и че там не може да се извършва земеделска дейност, като целта е да се настрои обществото срещу европейската мрежата „Натура 2000“.

Решенията на Европейския съд задължават България да възстанови унищожените степи и коридори за миграция на птици, като демонтира ветрогенератори и голф игрище, защото българското правителство ги е разрешило незаконно.

Министърът на околната среда Нено Димов заяви на извънредна пресконференция в петък, че решението не предвижда премахване на изграденото до момента.

В събота той заяви, че „бомбата със закъснител” е била заложена от БСП още по времето на Тройната коалиция.

„Във вторник започваме отначало. Когато има три страни, с общи усилия трябва да намерим решение. Нека се изслушаме. Имот по имот, нива по нива ще разглеждаме. По-добре, вместо да плащаме глоба, тези пари на българи да ги дадем, да останат в Добруджа, там, където е неразрешим проблемът Имаме компенсаторни инструменти, с които да започнем. Трябва да намерим едно българско решение, което да не ощети нито вас, нито останалите български данъкоплатци. С цялото ми уважение към всички, българската земя е на българския народ“, заяви Бойко Борисов.

Той допълни, че ще продължи да се търси съдействие от Европейската комисия и ще бъде отправена покана към комисаря по околна среда, морско дело и рибарство Кармену Вела да посети района, за да види на място цялата ситуация и да се увери, че „ние по никакъв начин не сме съсипали природата“.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук