електричество ток реформи
Снимката е илюстративна

Започва ли новата година с по-високи сметки за ток? Според част от потребителите фактурите за електричество са драстично по-високи от тези за същия период преди година.

Сигналите идват от различни точки на страната, които се покриват от различните ЕРП-та. Според хората сметките им са се увеличили с поне 50%. Цената на тока обаче не се е променяла от 1-ви юли миналата година и се контролира строго от КЕВР. Затова част от потребителите обвиниха новите си електромери.

Боян Миланов живее в Самоков. Отоплява къщата си на пелети, топлата вода също идва от там. „За миналия декември сметката ми е около 110 лева, за този декември 480. Разликата е огромна. Нищо не сме променяли в нашето домакинство“, споделя той пред Нова телевизия.

Мъжът твърди, че неговата сметка, но и тези на съседите му в последно време са чувствително по-големи.

„Откакто са сменени нашите електромери с електронните, сметките ни са различни“, отбелязва Боян.

Христо Димов е от Горна Оряховица. Топли се на климатик. И неговите изчисления показват увеличение.

„Може би е двойна разликата. Предния месец имахме 120, сега 260 лева. Едно и също консумираме. Двама души сме с жена ми, а консумацията голяма“, споделя той.

И за да може да остане от пенсията и за храна, се налагат лишения. „Лишаваме се от топлина. И водата е много скъпа“, допълва Димов.

От компаниите, доставчици на електричество, обясниха, че по-големите сметки идват, тъй като все повече домакинства са избрали да се отопляват с електричество. И че консумацията на ток през зимата нараства със 70%. Ако се сравняват едни и същи периоди в различни години, трябва да се вземе предвид и увеличението на цената от юли. Важно е да се обърне внимание и на уредите, които използваме, и колко добре е изолирано жилището ни. Възможно е, ако има съмнения, електромерът да бъде проверен. От асоциация „Активни потребители“ напомнят, че това може да не е безплатно.

„Има много ясна процедура – човек може да пусне искане до дружеството за такава проверка, съответно електромерът може да се смени с временен и този да се даде за изпитване в лаборатория, но ако се окаже, че сигналът не е основателен, ние трябва да платим цената“, обясни Богомил Николов.

Още икономически новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук