След като министърът на околната среда Нено Димов спази закона и европейските разпоредби, премиерът Бойко Борисов, в разрез с европейските практики, отмени заповедта, с която се забраняват всякакви дейности в териториите в района на Балчик, Каварна и Шабла, попадащи в „Натура 2000“ и угоди на местните жители.
Министърът се подчини и спря изпълнението й.
В демократичните държави, след такова решение на премиера, министърът би подал оставка, но това не се очаква от Нено Димов.
Борисов възложи на ресорния министър утре да проведат среща с кметовете на трите общини и с представители на инициативните комитети, за да бъде обсъдена ситуацията, възникнала след решението на Съда на Европейския съюз.
Всички те ще търсят „най-правилното решение за всички страни и за държавата след причинената огромна щета от предишни управления”, пише в съобщение н правителствената информационна служба.
Решението на Борисов идва след детайлен анализ на случващото се в Каварна и недоволството на местните.
„Решението на премиера е взето след детайлен анализ на случващото се в района на Добруджа и невъзможността на хората да приемат ситуацията, чието сегашно развитие е резултат от недалновидни и неправилни управленски решения, взети от правителството на Тройната коалиция и министър Джевдет Чакъров”, пише в съобщението.
Борисов възложи на министър Димов да осъществи контакт с комисаря по околна среда, морско дело и рибарство Кармену Вела и заедно с неправителствените организации, които са в основата на изготвянето на списъците с териториите по „Натура 2000“, да бъде поканен да посети района и на място да се запознае с различните гледни точки.
Премиерът ще постави въпроса още на следващото заседание на Европейския съвет.
Бойко Борисов призова всички да се върнат отново към обществено обсъждане на проблема, да се разгледа работата по случая през годините, за да се минимизират щетите, които трябва да плати българския данъкоплатец.
Припомняме, че през 2006 г. правителството на премиера Сергей Станишев възложи определянето на зоните по „Натура 2000″ на екоорганизации, а не на научни институти, както е направено в останалите страни от ЕС.
През 2008 г. са заведени две дела срещу България. Сигналът е за 600 проекта – сред тях има къщи за гости, ниви, ветрогенератори и други.
През 2014 г. България бе осъдена от Европейската комисия. През март месец 2017 г. служебното правителство пое ангажимента да издаде тази заповед до 31 март, но не го прави.
В петък стотици жители от Каварна, Шабла и Балчик протестираха срещу забраната на МОСВ за строеж и обработка на земеделска земя в защитена зона „Комплекс Калиакра“.
Към тях се присъединиха и жители на Несебър, Обзор , Бургас и Ахтопол.
Според еколози хората са подведени и поминъкът им няма да бъде отнет, напротив ще бъде запазен, целта е земеделските земи да не се застрояват.
На извънредна пресконференция министърът на околната среда и водите Нено Димов заяви, че, ако България не забрани строежите в защитена зона „Комплекс Калиакра“, ще последват загуби за държавата за стотици милиони евро под формата на санкции, събаряне на къщи, хотели, вилни селища и инфраструктура.
Пред Нова телевизия тази сутрин, Нено Димов каза:
„Беше заложена бомба със закъснител и тази бомба избухна. Тогава правителството на Тройната коалиция, на БСП, ДПС и НДСВ, възложи на зелени неправителствени организации да се направи картирането на земите, които ще попаднат в Натура. Обикновено другите страни членки са възлагали на реномирани научни организации подобно нещо. Този район е очертан от екоорганизациите през 2006 година и е приет с решение на Министерския съвет през 2007 година. Тогава е даден на ЕК като очертан район”, заяви Нено Димов.
И днес недоволните блокираха пътя между Българево и Калиакра, но след разговор с премиера го освободиха.