Далеч от европейските стандарти е въвеждането на законодателната уредба за отнемане на достъпа до класифицирана информация. Това коментира пред БНТ председателят на Националното бюро за контрол на СРС Бойко Рашков по повод процедурата за отстраняване на заместника му Георги Гатев, след като вчера парламентарната комисия за контрол на службите и специалните разузнавателни средства прие проекторешение за предсрочното прекратяване на мандата на Гатев. Случаят датира от лятото след сигнал на прокуратурата за констатирани нередности в дейността на Гатев.
Според Рашков подобна законодателна уредба показва изключително сериозни пороци и добави, че се смесват два съществени проблема.
„Депутатите фактически гласуваха съдебно решение. Те не гласуваха, защото знаеха защо се отнема достъпът. Смятам, че това е голяма грешка в парламентарната практика и тя трябва да бъде променена. Това е един съвет. /…/ Всъщност именно едно обсъждане на този въпрос в тази парламентарна комисия, която контролира службите за сигурност, може да я мотивира да извърши проверка на службите за сигурност как отнемат достъпа на лица, които имат такъв и в бъдеще, дори за мен, този парламентарен контрол, който трябваше да бъде извършен вчера или да започне от вчера, е много закъснял. Той трябваше да бъде осъществен още миналата година – лятото, когато започна процедурата по отнемането на достъпа до класифицирана информация на колегата Гатев”, каза Рашков.
По думите му самата процедура е порочна веднъж откъм законова уредба, и второ – „порочна откъм поведение на административни структури, които се произнасят в нейния ход”.
Рашков твърди, че съществуващата сега в закона процедура всъщност не дава възможности на който и да е да може да се защити успешно, защото тя е обвита в секретност, в тайнственост.
„Стандарти, които са европейски, намиращи смисъл в принципа на пълна защита, тук въобще не действат, защото някои от институциите – специално в административните стадии на тази процедура, въобще не се съобразяват с тази предвидена възможност. В конкретния случай стана точно така. Законът позволява да се упражни право на защита от този, чийто допуск до класифицирана информация се отнема, но една от институциите – Държавната комисия за сигурност на информацията – не му даде абсолютно никаква такава фактическа възможност”, заяви шефът на Бюрото.
По думите му всяка една такава секретност, „всяка една такава процесуална мъгла създава възможности за беззаконие”.
„Преди две години, поради липса на съдебен контрол в нашата страна по подобни процедури, нашата страна беше осъдена от Европейския съд по правата на човека точно за това. Тогава се направи една стъпка, но тя се оказа недостатъчна. Въведе се съдебен контрол от Върховния административен съд, обаче едноинстанционно производство, което беше обявено като касационно. Тоест, в този съдебен стадий на процеса лицето с отнет достъп също няма възможности да се защити, защото реално там не се събират доказателствени материали, а се разчита на тези, които са вече събрани от предходните, по-скоро административни инстанции, които по някакъв начин са заинтересовани”, обясни пред националното радио председателят на Националното бюро за контрол на СРС.
Рашков прогнозира, че процедурните неясноти вероятно ще доведат до изнасяне на този спор извън страната.
„Изобщо е неправилна постановката, че едно съдебно решение не може да бъде обсъждано. Парламентарната комисия за контрол над службите за сигурност трябва да си влезе в ролята на истинска парламентарна комисия – не да ги толерира, а да ги проверява и контролира“, обобщи Рашков.
Той добави, че когато се констатират „фрапиращи нарушение”, трябва да се вземат адекватни мерки.