Божидар Божанов
Божидар Божанов Снимка: Дебати, архив

Електронното управление ще намали корупцията, както на ниските, така и на високите нива. Чрез автоматизиране на процесите, ще се избегнат повечето „вратички” за злоупотреби. Това коментира министърът на електронното управление Божидар Божанов специално за Дебати.бг. 

Това ще се случи, ако няма точка, в която някой да си поиска и някой съответно да даде и съответно няма точка, в която някой да вземе решение. Администрацията фигурира в две хипотези и по-често е в обвързана компетентност. Идеята е тази обвързана компетентност – задължението на администрацията да направи нещо по закон, да го вкараме в системите и те да взимат тези решения. Които не са решения, а задължения да следваш определена процедура. 

Той акцентира, че администрацията притежава и оперативна самостоятелност, която ще остане, но и там ще се насочат усилия за оптимизация.

Понякога администрацията намира „дупки” във формалното описание на процедурите. Например започва да бави нещо, ако то няма срок с цел някой да я “забърза”. Оптимизирайки процесите, ще намираме и тези “дупки”, които позволяват такова бавене. Така че със сигурност на ниските и средните етажи, корупцията губи от електронното управление.  

Министър Божанов е категоричен, че макар трудно доказуемо, дигитализацията ще помогне за намаляване на корупцията и на по-високите етажи.

Паралелно с електронизацията на процесите и с вкарването на данните в регистри, ние планираме да направим тези процеси по-прозрачни. Какво и кога се е случило и това да бъде отворено в реално време. Когато “светнеш” един прожектор върху това, което се случва, корупцията става по-трудна, защото трябва да заобикаляш, което изисква повече креативност. 

Не на последно място е и техническият фактор чрез възможно по-голямо избягване на хартиените носители

 Това е криптографската защита на документи. Това означава да не могат да бъдат фалшифицирани, антидатирани, да не могат да бъдат вадени и подпъхвани страници. Всички тези неща технологията ги позволява и гарантира. Докато на хартия знаем, че се случват проблеми.

Каква е равносметката след 100 дни управление; стабилна ли е коалицията; които най-важните краткосрочни цели на Министерството на електронното управление и защитени ли сме от пробив в системите в контекста на войната в Украйна – четете утре в цялото интервю на Дебати.бг. 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук