Брекзит без сделка изглежда все по-възможен вариант, стана ясно след снощната вечеря в Брюксел между лидерите на ЕС.
Британският премиер Тереза Мей обяви, че е склонна да обмисли удължаване на предложения преходен период след Брекзит, за да има повече време, за да се намери решение на въпроса за границата между Северна Ирландия и Ирландия.
Подобно решение ще принуди Великобритания да плати на ЕС няколко милиарда паунда и ще се наложи да следва правилата на съюза още известно време.
Тереза Мей запозна лидерите на Европейския съюз с „напредъка” на преговорите.
Тя се надяваше, че може да получи договор по бързата процедура, чиято чернова да бъде внесена за одобрение още следващия месец, но лидерите заявиха, че не виждат причина за подобно действие, коментират анализатори.
Няколко часа преди срещата в Брюксел председателят на Европейския съвет Доналд Туск заяви, че сценарият, в който няма постигната сделка става все по-вероятен, от когато и да е било, в преговорите за Брекзит .
В писмо до членовете на Европейския съвет Туск казва, че окуражава всички страни „да останат обнадеждени и непоколебими… като в същото време бъдем отговорни, ние трябва да подготвим ЕС за сценарии за излизане без сделка, който е по-възможен от когато и да е било“.
След това Туск се закани:
„Утре ще попитам премиера Мей дали има конкретни предложения как да се излезе от застоя“.
И добави:
„Трябва ни нещо наистина градивно, за да защитим нашите ценности, да защитим нашия общ пазар”.
След разговорите снощи президентът на Европейския парламент Антонио Таяни заяви, че Тереза Мей не е предложила нищо ново, но се е усещало желанието ѝ за напредък в преговорите.
„Бих казал, че нямаше нищо ново в съдържанието (на речта на Мей), но аз усетих политическата воля да се постигне напредък“, сподели Таяни.
Холандският премиер Марк Рюте също не беше особено позитивен след речта на ръководителя на британското правителство. Той заяви, ЕС се подготвя за Брекзит без сделка, макар и да се надява на постигане на съгласие между двете страни.
„Лидерите работят по подготовката на сценария „Брекзит без споразумение”, но всички очакваме, че това няма да се случи и ще положим всички усилия за това”, каза той.
И добави:
„Аз оставам предпазливо оптимистичен, но не можем да жертваме въпроса за границата на Ирландия и не можем да застрашим единния пазар на Европейския съюз, където живеят 400 милиона души”.
Изявленията на всички останали лидери бяха в този дух, и всички са единодушни, че не желаят преговорите да приключват все още и се надяват успешно бъде постигнато споразумение.
Въпреки очевидно скептичното настроение в Брюксел, Мей не загуби увереността си, че сделката може да бъде постигната.
„Ние демонстрирахме, че заедно можем конструктивно да се договорим по трудните въпроси. Все още съм уверена в положителния резултат от преговорите“, каза Мей.
Тя заяви, че страните в разговорите „ще имат нужда от смелост и доверие едни в други за последния етап”.
Официалните преговори между Лондон и Брюксел за условията, на които Великобритания ще излезе от ЕС, започнаха на 19 юни 2017 г. Година по-рано 51,9% от британците подкрепиха на референдум Брекзит.
Преговорите трябва да продължат до ноември 2018 г., след което сделката трябва да бъде одобрена от парламентите на всички страни-членки на ЕС, Европейския парламент и Уестминстър.
Самият Брекзит трябва да се случи на 29 март 2019 г., след което трябва да настъпи преходен период, продължаващ до 31 декември 2020 г.