Тереза Мей, Джереми Корбин
На снимката: Тереза Мей и Джереми Корбин

Британската опозиционна лейбъристка партия ще инициира вот на недоверие към кабинета на Тереза Мей, ако премиерът изгуби още едно гласуване по сделката за излизане от ЕС, заяви лидерът на лейбъристите Джереми Корбин. Кабинетът вече оцеля при такъв вот в средата на януари.

Очаква се Мей да постави за трети път на гласуване своя план в парламента до края на седмицата, но министърът на търговията Лиъм Фокс заяви, че това ще стане, само ако правителството е уверено в успеха.

Естер Маквей, бивш министър от кабинета, напуснала поста си именно за да може по съвест да гласува против сделката за излизане от ЕС, сподели, че ще подкрепи плана на Мей, защото изборът пред законодателите сега е „тази сделка или изобщо без Брекзит“.

Заплахата на Корбин с вот на недоверие съвпада с критичен момент, когато все още не е известно дали трето гласуване изобщо е възможно. Вчера председателят на парламента Джон Бъркоу съобщи, че без съществена промяна в плана за Брекзит нов вот е недопустим по силата на парламентарно правило от 1604 година. То гласи, че от депутатите не може да се иска да гласуват повторно по „същностно същия“ въпрос, по който вече са се произнесли. Анализатори и журналисти обаче посочиха, че в миналото Бъркоу е заявявал, че понякога не трябва да се прилага стриктно придържане към минали решения, защото тогава нищо нямало да се придвижи напред.

В съобщението се пред парламента самият Бъркоу спомена, че позоваването на старото правило не е окончателното му решение по въпроса за вота, но показва какви са изискванията пред кабинета. Ако той обаче упорства да приложи правилата, според анализаторите вратата за трето гласуване е затворена.

При това положение Великобритания ще трябва да поиска отлагане на Брекзит и ако то е в срок значително по-дълъг от края на май, ще трябва да проведе и избори за представители в Европейския парламент въпреки очакваното излизане на Обединеното кралство от съюза на един по-късен етап. Това е сценарий, който и правителството, и ЕС биха искали да избегнат, но може да се окаже реалност.

Не само Великобритания е в очакване на развръзката в този сложен правен казус. Гледната точка на ЕС бе отразена от канцлера Ангела Меркел, която на срещата на инициативата „Глобални решения“ в Берлин заяви:

„Трябва да призная, че не съм запозната с наредбите на Британския парламент от 17-и век. Така че отбелязах с интерес вчерашния развой на събитията. Сега трябва да чакаме и да видим какво ще ни каже Тереза Мей и какви са настроенията. Ще реагираме според това. Не става въпрос за споразумение, което сме постигнали сами. Британското правителство се съгласи с него. Сега следим с интерес реакцията му на това, което се каза в парламента вчера /за закона от 1604 – бел. ред./… Не мога да преценя каква ще бъде съдбата на този вот. Твърде много неща все още висят във въздуха“.

Меркел подчерта, че самата тя ще се бори „до последната минута“ за организирано излизане на Великобритания то ЕС. Членовете на Евросъюза, ще реагират адекватно според развоя на събитията в Британския парламент, заяви канцлерът и препоръча до развръзката да се правят по-малко спекулации.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук