Британското правителство е изправено пред натиск да обяви Китай за заплаха за националната сигурност след съобщения за това, че предполагаем китайски шпионин е свързан с принц Андрю, херцога на Йорк, според информация на ДПА.
Ян Тенбо, който отхвърля обвиненията, е смятан за възможен китайски агент в контекста на предишни твърдения относно влияние на Пекин в Уестминстър. Тези разкрития доведоха до апели от страна на законодателите към правителството да внедри т.нар. Механизъм за регистрация на чуждестранно влияние (Foreign Influence Registration Scheme, FIRS) и да постави Китай в категория с „засилено“ влияние, което биха задействало стриктен контрол.
Според доклад на парламентарната комисия по разузнаване и сигурност, Иън Смит, бившият лидер на Консервативната партия, изрази притеснение, че около 40 000 членове на работния отдел на обединения фронт на ЦК на Китайската комунистическа партия са „проникнали във всяка сфера на британската икономика“.
Държавният министър по сигурността Дан Джарвис увери, че правителството ще използва всички налични средства за защита на Великобритания, но подчерта, че механизмът за регистрация FIRS не е бил готов за въвеждане, когато лейбъристите поели властта, опровергавайки твърденията на опозицията.
Скандалът около предполагаемия шпионаж на Ян съвпада с подобряване на отношенията между Лондон и Пекин, след като лейбъристите дойдоха на власт през юли.
Киър Стармър стана първият министър-председател, който проведе среща с китайския президент Си Цзинпин. Двамата разговаряха на срещата на върха на Г-20 в Бразилия, а през октомври Дейвид Лами посети Китай. Въпреки това, по време на пресконференция, премиерът призна, че е „обезпокоен от предизвикателствата, които представлява Китай“.