В края на ноември обявите за работа са намалели с 8 процента в сравнение с предходния месец. Броят на предлаганите позиции е спаднал с около 3000, достигайки общо малко над 38 000. Тази информация идва от месечния анализ на HR фирмата и платформата за кариери „Джоб тайгър“ (JobTiger), публикуван днес в БТА. В сравнение с ноември 2022 г. обаче се наблюдава ръст от 3 на сто, което представлява увеличение с около 1000 предложения.
Работа от вкъщи
През ноември обявите за работа от вкъщи или дистанционно също са намалели с 2 на сто, като техният брой е около 3300. На годишна база тези обяви са нараснали с близо 2 на сто и представляват 10 на сто от общия брой обяви за работа. По сектори, над половината от предложенията за дистанционна работа са в ИТ сектора (54 на сто), последвани от Административни и обслужващи дейности (17 на сто), аутсорсинг индустрията (15 на сто) и Търговия и продажби (8 на сто).
Данните показват, че през последните две години предлагането на дистанционна работа е намалено наполовина. В началото на 2022 г. има около 6500 предложения, а в края на ноември тяхната численост е спаднала с 49 на сто. Основна причина за това е сниженото предлагане в ИТ сектора през посочения период. Въпреки че обявите за работа от вкъщи запазват стабилното си ниво, намаление се наблюдава в секторите Административни и обслужващи дейности, BPO и Търговия и продажби, следвайки тенденцията в ИТ сектора.
По мнение на компанията, от една страна, причината за спада може да е намаленият брой предложения в споменатите сектори през ноември. От друга страна, много работодатели през 2024 г. започват да насърчават служителите да се връщат в офиса и да ограничават работата от разстояние, особено за новозначените служители.
Секторен анализ
В почти всички сектори през ноември се наблюдава намаление на обявите за работа, с изключение на ИТ сектора, който за втори пореден месец отчита малък ръст. Предложенията в този сектор са се увеличили с 2 на сто, или около 50 нови обяви, достигайки малко над 3100.
Както и през октомври, с най-голям спад на обявите се отличава сектор Търговия и продажби (с 1180 предложения по-малко, което е спад от 11 на сто), следван от Производството (600 обяви по-малко, 9 на сто спад), Логистиката и транспорта (570 предложения по-малко, 12 на сто спад) и Хотелиерството и ресторантьорството (480 предложения по-малко, 9 на сто спад).
Забелязан е спад и в сектора Строителство (310 предложения по-малко, 12 на сто спад), както и в Административни и обслужващи дейности (300 предложения по-малко, 6 на сто спад), Маркетинг и реклама (падане с 200 предложения, 16 на сто спад), Здравеопазване и фармация (с 130 предложения по-малко, 6 на сто спад) и Счетоводство, одит, финанси (120 предложения по-малко, 6 на сто спад).
Дялово разпределение
Въпреки наблюдаваното намаление, челната тройка по дялове остава непроменена: Търговия и продажби (25 на сто), Производство (15 на сто) и Хотелиерство и ресторантьорство (13 на сто). Следват Административни и обслужващи дейности (12 на сто), Логистика и транспорт (11 на сто), ИТ (8 на сто), Строителство (6 на сто), Здравеопазване и фармация (6 на сто), Счетоводство, одит, финанси (5 на сто), Маркетинг и реклама (3 на сто) и Изкуство (1 на сто).
Предлагане по градове
През ноември е отчетен спад във всички основни областни градове. В София намалението е 8 на сто, а в останалите: Пловдив (-7 на сто), Варна (-11 на сто), Бургас (-11 на сто), Русе (-11 на сто) и Стара Загора (-7 на сто). По дялово разпределение, обявите в София съставляват 44 на сто, а в другите градове: Пловдив (10 на сто), Варна (8 на сто), Бургас (4 на сто), Русе (3 на сто) и Стара Загора (3 на сто).
В началото на ноември от компанията съобщиха, че през октомври обявите за работа са намалели с 6 на сто спрямо предходния месец, с почти 3000 по-малко, с общ брой малко над 41 000 обяви в страната. На годишна база спадът е 2 на сто или 1000 обяви по-малко.