БСК подкрепя с резерви проектобюджета на България за 2025 г., съобщиха от организацията

Българската стопанска камара (БСК) е подала своите становища относно проектобюджетите на България, Държавното обществено осигуряване и Националната здравноосигурителна каса за 2025 година в Националния съвет за тристранно сътрудничество. Обсъждането на трите проектобюджета ще се проведе на 24 февруари (понеделник) от 9:00 часа, съобщиха от Камарата.

По отношение на проекта на Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 година, БСК го одобрява с резерви, имайки предвид необходимостта от приемането на редовен бюджет, отговарящ на критериите за членство на България в еврозоната. Министерството на финансите публикува на началото на тази седмица проектобюджета на България за 2025 г. и средносрочната прогноза.

БСК подкрепя: усилията за фискална консолидация и поддържане на разходите по КФП в рамките на 40%; ограничаването на бюджетния дефицит до 3%; запазването на данъчно-осигурителния модел, както и размерите на преки и косвени данъци; предложените мерки за изсветляване на икономиката; легализирането на облекчени специални режими за малки фирми в Закона за ДДС; поправките относно предварителната регистрация по ЗДДС за доставки, свързани със земя и сгради; преразгледаното увеличение на разходите за персонал в администрацията от 10 на 5%; запазването на подхода за по-голяма прозрачност на разходите чрез посочване на специфични инвестиционни проекти, което е крачка към преминаване на програмен формат на бюджетиране.

БСК не одобрява: планираното увеличаване на осигурителните вноски за фонд „Пенсии“ с 1 процентен пункт от 1.01.2027 г. и с 2 процентни пункта от 1.01.2028 г., без сектор отбрана; предвиденото покачване на максималния осигурителен доход от 3750 на 4130 лв.; намерението за намаляване на прага за регистрация по ЗДДС от 166 хил. на 100 хил. лв., считано от 1.04.2025 г.; предложението за годишна вноска от концесионерите по концесии за добив на подземни богатства, освен дължимите плащания по концесионните договори; драстичното увеличаване на заплатите в сектор „Отбрана и сигурност“ на стойност 2,149 млрд. лв.; въвеждането на стандартен одитен файл за данъчни цели (SAF-T), което създава сериозна административна тежест за бизнеса; налагането на допълнителни задължения на предприятията, работещи в транспортния, спедиторския и логистичния сектор, чрез изменения в Закона за акцизите и данъчните складове.

БСК изразява притеснение относно планираното ускорено нарастване на дълга с 39 млрд. лв. за разглеждания четиригодишен срок – от 48.8 млрд. лв. през 2024 г. до 87.8 млрд. лв. в края на 2028 г., с което дългът в сектор „Държавно управление“ през 2028 г. ще достигне 35.6% от БВП (ръст с 11.4 пр.п.), без ясни индикации, че посочените средства ще бъдат използвани за публични инвестиции с дългосрочно въздействие, а не за покриване на текущи разходи.

БСК предупреждава, че: предвиденото значително увеличение на приходите от косвени данъци за 2025 г. с 27.3% (в сравнение с предварителния отчет за 2024 г.), което е основно следствие от покачването на приходите от ДДС с 33.6%, би могло да застраши изпълнението на приходната част на бюджета; предложените разходни политики не съвпадат с устойчивите дългосрочни приходни мерки и трябва да се намерят подходи, за да се избегнат резките повишавания на доходите; предложените мерки, свързани с възстановяване на ставката по ЗДДС за хляб и брашно, както и повишаване на акцизните ставки на тютюна и тютюневите изделия, всичко това създава условия за повишаване на цените, което може да предизвика инфлация.

По отношение на проекта на Закон за бюджета на ДОО за 2025 година, БСК в принцип подкрепя представения законопроект, но изразява резерви по определени негови параметри и акцентира на необходимостта от цялостни промени и подобрения в законодателството за социално осигуряване.

За проекта на Закон за бюджета на НЗОК за 2025 година, БСК основно подкрепя представения законопроект, също така изразява резерви по негови определени параметри.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук