Антизападни настроения има в много държави от ЕС, но България „изпъква“ с уникален феномен: „БСП е най-антизападната сред мейнстрийм партиите в Европа“, твърди актуално европейско изследване. Какво ни казва това?
Коментар от Иван Бедров,
Дойче Веле
„Българската социалистическа партия, която наскоро спечели президентския пост, е най-антизападната сред мейнстрийм партиите в Европа.” Това изречение се съдържа в изследване на политическите партии в ЕС, проведено от Европейския съвет за външни отношения. Докладът бе публикуван тази седмица, а най-лесно забележимата новина в него е първото място на „Атака” в класацията на антизападните партии в ЕС. Лесно се вижда и друго – че в антизападния топ 30 България присъства с цели пет политически сили: „Атака” и Патриотичният фронт (които днес са в коалиция), АБВ, партията на Бареков и БСП. Според класацията, всички те са по-антизападни и по-проруски дори от Гръцката комунистическа партия (ККЕ), на чиито протести се веят сърпове и чукове, горят американски знамена, а по полицията летят коктейли „Молотов”.
Показателно
Изследването е събрало данни за 181 партии, които имат депутати в националните или в Европейския парламент. Оценките са по 12 теми като подкрепа за ЕС, привързаност към либералните европейски ценности, светското начало, отношението към НАТО, свободната търговия, бежанците, войната в Сирия, санкциите срещу Русия, както и конкретни връзки на партии с Кремъл.
Всяка една класация трябва да бъде разглеждана критично и като избор на методология, и като изпълнение, но все пак сравнението е много показателно – антизападничеството доминира българската политическа система. Но не е само България: „В пет държави цялата политическа система клони към антизападни позиции по повечето от 12-те въпроса – Австрия, България, Гърция, Унгария и Словакия”, твърди изследването.
Защо БСП е пред скоби
„С малко изключения това са антисистемни опозиционни партии. По-скоро не е вероятно в обозримо бъдеще те да дойдат на власт”, четем още в изследването. Казано иначе: сред всички „изпъкнали” антизападни партии, БСП е единствената, която е от т.нар. мейнстрийм формации – тя е основната лява партия в България, втора е по големина в българския парламент и претендира да управлява – последно това се случи през 2013-2014 година.
И ако погледнем политическата активност на БСП в последните седмици, подобни изследвания стават направо излишни. Какво да правим с „чинията” на Бузлуджа, чужденците ще ни изкупят земята, да махнем санкциите срещу Русия – това са сюжетите на стогодишната партия. А когато среднощното подпалване на крана, който демонтираше опасния паметник „1300 години България”, провокира сравнения с акциите от партизанската история на БСП (БКП), партията реагира с две изречения – в първото отхвърли „опитите за внушение”, че има нещо общо, и чак с второто осъди „всяка проява на вандализъм”. Думата „ретро” е слаба в случая.
В същото време БСП е излъчила председател на Партията на европейските социалисти, а лидерката наскоро говори за правата на човека на форума на Социалистическия интернационал в Ню Йорк. Навън сме за Европа, вътре сме за Евразия. Там сме за борба срещу неравенствата, тук сме заедно с олигарсите. От Брюксел осъждаме анексирането на Крим, от София искаме отпадане на санкциите, наложени именно заради анексията. И не се притесняваме, когато горят европейски знамена на наши мероприятия.
Нищо от това не е ново за българите, но явно трябваше някой да направи това европейско изследване, за да ни припомни реалността. А тя е, че България е една от малкото страни, където бившата комунистическа партия все още е сред основните политически сили; че тази партия все още поставя под въпрос основни европейски принципи; че няма нищо ляво в това да пропагандираш страх от околния свят и носталгия по отминалата диктатура. Толкова много сме свикнали с всичко това, толкова вече не ни прави впечатление тази лъжа, че започнахме да приемаме за нормално дори участието на най-проруската партия в Европа – „Атака” – в управлението на България. Лесно е – на фона на такъв слон в стаята.
Коментар на Иван Бедров,
Дойче Веле