БСП иска референдум за ратифицирането на Истанбулската конвенция. Това обяви лидерът на социалистите Корнелия Нинова.
„Ние искаме да бъде спряно гледането на Истанбулската конвенцията в Народното събрание. Утре внасяме необходимите подписи на народни представители от БСП за България в НС с искане за решение за провеждане на референдум по Истанбулската конвенция”, обясни Нинова.
И добави:
„Тя създаде огромно напрежение в българското общество, различни мнения, мнения на църквата, тежка дискусия вчера. Това е разделение. Към конвенцията не е приложен обяснителният доклад, както и доклад на МС, който да указва какви национални закони трябва да променим след нейното ратифициране. Няма яснота”.
Корнелия Нинова каза още, че БСП иска всички процедури по гледането на Конвенцията в парламента да се спрат.
„Смятаме, че този, който трябва да се произнесе по този въпрос е българският народ. Ето защо утре внасяме необходимите подписи на народни представители от „БСП за България” в НС с искане за решение за провеждане на референдум по Истанбулската конвенция. Само народът и суверенът може да каже волята си по този въпрос, след създалата се вече ситуация”, заяви Нинова.
Въпросът, който предлагат да бъде зададен е: „За” или „против” сте ратификацията на Истанбулската конвенция.
БСП отново се ангажира с внасянето на всички законопроекти, които изпълняват изискванията на Истанбулската конвенция, що се отнася до насилието над жени и деца.
„Смятаме, че това е верният път, за да стане реалност борбата срещу това насилие. Ние сме твърдо против него и затова продължаваме да внасяме тези закони“, каза още председателят на БСП.
По думите й Конвенцията е създала огромно напрежение в обществото и тече дискусия.
Нинова каза, че няма яснота какви национални закони трябва да се променят след нейното ратифициране. Според нея конвенцията няма как да се ратифицира с резерви, защото спорните за българите текстове, няма как да бъдат гласувани с резерви.
„Тази тълкувателна декларация към конвенцията просто би била прах в очите на хората, за да успокои духовете. Още повече, че имаме вече прецедентът на Полша, която е ратифицирала с декларация и впоследствие тази декларация не е призната като правен акт“, обясни още председателят на социалистите.
БСП не одобрява текстовете, с които се въвежда понятието „социален пол“ и се говори за нестереотипни роли на пола.
Конвенцията обаче има за цел да разчупи стереотипни социални роли, основани на биологичния пол, като момичетата бъдат образовани, че могат да имат и друго бъдеще, освен, например, като домакини, които разчитат само на парите, изкарвани от техния мъж.
Преди 2 седмици Съветът на Европа коментира по повод дебата в България, че Истанбулската конвенция не задължава страните да признават „трети пол“, „еднополови бракове“, да приемат „травестити от Иран“ и прочие „заплахи“, разпространявани от противниците на конвенцията.
До момента конвенцията е ратифицирана от около 30 държави, сред които Турция, Албания, Австрия, Белгия, Босна и Херцеговина, Дания, Финландия, Естония, Германия, Италия, Норвегия, Полша, Румъния, Сърбия, Словения, Швеция, Швейцария.