Нинова
на снимката: Лидерът на БСП Корнелия Нинова

Председателят на БСП Корнелия Нинова заяви в Пазарджик, чe партията й иска да получи стенограма от разговорите на срещата във Варна между лидерите на ЕС и Турция. По думите й срещата не е изключително събитие.

„Последните 3 години са проведени 12 срещи между Европа и Турция на различни равнища – между Туск и Ердоган, Меркел и Ердоган, Ердоган и Макрон. Тази среща е продължение на досегашния диалог между Турция и ЕС по нерешени и спорни въпроси“, поясни лидерът на БСП.

Нинова подчерта, че няма конкретен резултат по нито един от спорните въпроси:

„Нито по спора с Гърция и Кипърския въпрос, нито по отношение на присъединяването на Турция към ЕС, нито по въпроса за облекчаване на визите за турските граждани за ЕС. По нищо не се отбеляза съществен напредък и конкретни решения, по които да бъдем информирани“.

Червеният лидер заяви, че БСП ще продължава да поставя въпросите от български национален интерес: „Позицията „България е домакин на среща между две страни – Европа и Турция“, ние не я приемаме, защото България е Европа. Ние сме в ЕС и Борисов не може да ни поставя в трета независима позиция, която просто наблюдава“.

По отношение на тракийските бежанци Корнелия Нинова смята, че това не е само въпрос на двустранни отношения. Тя припомни, че през 2008 г. ЕС приема резолюция, в която се казва, че Европа се ангажира този въпрос да бъде уреден двустранно между България и Турция.

„Разбираме, че е поставен въпросът за предизвикателството „душевни граници до Кърджали“ на четири очи, но не разбрахме, какъв е отговорът. Има ли категоричен отговор и оценено ли е това изявление като неприемливо, провокативно и като провокация за националния суверенитет и интерес и на България?“, попита Корнелия Нинова.

Прочитът на БСП на резултатите от срещата се различава от този на Борисов и участниците в нея. Макар и формално, те оставиха жив флирта на Турция с ЕС на тема членство и декларираха начало на затопляне на отношенията. Въпросите, споменати от Нинова, наистина не бяха решени, но споразумението ЕС – Анкара за бежанците оцеля, а това бе смятано за приоритетна цел.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук