Председателят на БСП Корнелия Нинова поиска оставката на министъра на земеделието Румен Порожанов.
„Освен опасност от зараза, имаме една по-голяма опасност – от гражданско неподчинение и ескалиране на напрежението”, каза Нинова по време на Председателския съвет, на който ръководствата на всички парламентарни групи обсъдиха случаите на чума по дребните преживни животни в района на Странджа и стартиралата кампания за евтаназия.
„Оспорихме всички досегашни мерки на правителството като незаконни, на основание на Закона за ветеринарно-медицинската дейност, който казва, че в тази ситуация трябва да се свика Централната комисия. Заповедите за действия трябва да се подпишат от министъра на земеделието и министъра на вътрешните работи, а такива няма. Заповедта за действие е подписана от зам.-директорът на БАБХ“, смята лидерът на БСП.
От БСП оспорват и практическото изпълнение на мерките. Според тях на стопаните не се дават документи, които да доказват, че техните стада имат заболяване, а умъртвяването на животните става без тяхно съгласие, както и че не се прави дезинфекция.
Социалистите искат днес да бъде свикано заседание на Централната епизоотична комисия, защото в противен случай стопаните са готови да заведат колективен иск, с който да осъдят държавата.
„Да си изпълнят законовите изисквания, така че процесът да бъде в съгласие със законодателството на България“, призова Нинова.
От БСП настояват още за въвеждането на стриктна карантина в региона, за да не се допусне разпространение на заболяването, а евтаназията на животни да бъде преустановена, докато не се изясни цялата ситуация.
На въпрос дали има основание за оставки, Нинова отговори:
„Има. Да не си измиват ръцете с председателя на БАБХ г-н Илиев. Той е най-ниската брънка в цялата тази работа. Г-н Порожанов и премиерът носят отговорност за всички“, категорична е Нинова.
От своя страна председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов каза:
„Най-важното е поетият ангажимент от министъра на земеделието, че обезщетението на земеделските стопани ще бъде в максимално кратки срокове – в рамките на седмица, до 10 дни. Хората да бъдат спокойни, че ще бъдат обезщетени”.
И добави:
„Трябва да има по-голяма информираност на обществото и местното население, където се предприемат действия. Някои казват, че не са информирани на място, не са запознати животновъдите“.
Той призова в процеса да бъдат включени активно и кметовете на населените места.
Според Цветанов предприетите действия по евтаназия на животни имат за цел единствено да ограничат разпространението на заболяването, тъй като в страната има около 1 300 000 животни.
В момента умъртвените животни са около 4 000.
„Тези, за които е доказано, че има чума в съответните стопанства. Ако продължат с тези си действия, компетентните органи ще могат да ограничат разрастването на чумата на територията на страната, както и икономическите щети“, аргументира се той.
От своя страна земеделският министър Румен Порожанов оповести, че от днес започва обезщетяването на животновъдите в първите две населени места.
Те ще получат минимум по 190 лева за овца и коза, които не са под селекционен контрол. За животните по селекционен контрол обезщетението е не по-малко от 250 лева.
„Смятаме, че обезщетението, което се прави за самите животни е абсолютно адекватно“, коментира Порожанов.
Министърът на вътрешните работи Валентин Радев увери, че полицаите ще продължат да охраняват зоните, където е установено заболяването, за да не се допуска тяхното разширяване.
„Чума има, безспорно е доказано и от нашата лаборатория, и от френските. Нашата задача е да ограничим заболяването“, заяви Радев.
Огнищата на чума станаха повод за редица срещи и разговори на европейско ниво, проведени от ръководството на Българската агенция по безопасност на храните и Главна дирекция „Здравеопазване и политика за потребителите“ (SANTE) на Европейската комисия. В страната ни дори идва експертна мисия от Главна дирекция SANTE, поканена от изпълнителния директор на БАБХ д-р Дамян Илиев. Целта е на място да се установи дали мерките, предприети от българските власти за неразпространение на заразата, съответстват на изискванията, разпоредени в европейското законодателство.
България се е оказа първата страна от Европейския съюз, на територията на която са открити заразени с болестта животни. В изпълнение на европейските ветеринарни мерки започна евтаназиране на животни, а мярката има за цел да не допусне разпространение на болестта.
До този момент заболяването е регистрирано в 7 общини, намиращи се на територията на две области – Ямбол и Бургас.