Николай Павлов, директор на "Булгаргаз"

„Булгаргаз“ вече ще може да избира дали цените на синьото гориво, по които ще ни го доставя „Газпром Експорт“, ще се образуват по сегашната формула, или ще са съобразени с цените на европейските газови борси, поясни директорът на газовата ни компания Николай Павлов. Освен това, ще има възможност двата варианта на ценообразуване да се комбинират в рамките на една доставка. Иначе казано цената на част от количествата ще е образувана по формулата, съобразена с петрола (Петролния индекс) и неговите производни, а другите количества ще се плащат спрямо цените на газа в хъбовете (спотовия пазар). От изказването на Павлов обаче не става ясно кой – София или Москва, ще определя кога кое ценообразуване ще се прилага. И цялата работа много прилича на народната приказка за „Тримата братя и златната ябъка“, в която до последно няма яснота на кой овен ще се метне най-малкият брат – на белия или на черния. Накратко – дали ще плащаме газа по досегашната методика, или по пазарни цени. 

Тези възможности са записани като допълнение към съществуващия договор за доставка на газ и разписани по време на разговорите миналата седмица между „Булгаргаз“ и „Газпром Експорт“. Те са резултат от антимонополното дело на Европейската комисия (ЕК), по което руският газов гигант се съгласи да предоговори условията по договорите за доставка на гориво. Цената на газа може да бъде преразглеждана на всеки две години.

Според Николай Павлов през последните години цената за България не е по-висока от тази в Западна Европа, и затова до настоящия момент няма постъпила оферта в „Булгаргаз“ за доставка на природен газ на цена по-ниска от действащата.  Той обаче забравя, че именно несправедливата цена,  по която купуваме руския газ беше една от причините за спора между „Газпром“ и ЕК. А по повод липсата на алтернативни доставки на газ, припомняме, че през миналата година ЕК започна „газово дело“ срещу България заради злоупотреба с господстващо положение от страна „Булгаргаз“, „Булгартрансгаз“ и Българския енергиен холдинг“. Наказателна процедура беше образувана заради жалба на „Овергаз“ от 2011 г. за това, че на компанията е отказан достъп до газопреносната мрежа. При евентуално постигане на споразумение, страната ни може да избегне санкции от 330 милиона евро.

От изявлението на Николай Павлов пред БНР разбираме, че са договорени и две нови точки, през които руският газ може да стига до страната.

Плевен, Бургас и Враца – под заплаха да останат без парно

Потребителите в Плевен, Бургас и Враца могат да останат без парно в началото на отоплителния сезон. Трите дружества дължат общо 15 милиона лева на „Булгаргаз“ и не са си плащали горивото от юли. Ако не се издължат, подаването на газ към тях може да бъде спряно или договорите им да бъдат прекратени, съобщи още Николай Павлов.  Той допълни, че газовата компания започва дела срещу неизрядните топлофикации,  с всички обезпечителни мерки. Краен вариант е прекратяването на на договорите.

 

 

 

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук