Бутан се готви да строи "съзнателен" град, за да привлече инвестиции и да създаде работни места

Малката азиатска нация Бутан, известна с концепцията за „брутно национално щастие“, замисля изграждането на „осъзнат“ град и започва да търси средства за неговото построяване, съобщи Ройтерс.

Проектът „Градът на осъзнаването Гелефу“ ще бъде реализиран като специален административен район с различни правила и закони, и ще служи за комуникационна връзка между Южна и Югоизточна Азия. Градът ще се фокусира върху пешеходството и колоезденето с цел редуциране на вредните емисии, ще включва зелени Зони за медитация и отдих, осъзнато обучение, обществени активности, здравеопазване и екотуризъм.

Проектът ще се разпростре на площ над 2500 кв. км по границата с Индия и ще предлага бизнес пространства за развиване на финанси, туризъм, зелена енергия, технологии, здравеопазване, селско стопанство, авиация, логистика, образование и духовност.

Националният фонд за развитие на Бутан обяви, че е стартирал инициатива за събиране на средства от бутанци, живеещи извън страната, с цел изграждане на международно летище и друга основна инфраструктура.

„Това е не просто финансова възможност, а призив за ангажираност в създаването на обща визия за проспериращ и устойчив Бутан“, заяви изпълнителният директор на фонда за развитие на проекта Уджвал Дахал.

На сайта на проекта миналата седмица се обяви за стартиране на десетгодишна кампания за набиране на 100 милиона долара. Източници от фонда подчертаха, че не се предвижда емитиране на облигации за частни лица и че няма конкретна финансова цел за целия проект.

„Гелефу“ има за цел да привлече инвеститори, да развие умения и да създаде работни позиции. Бутан, островен между Индия и Китай с население от едва 800 000 души, изпитва трудности в икономическото си развитие, което зависи от помощи, хидроелектрически ресурси и туризъм, и значително пострада от COVID-19 пандемията. Безработицата сред младежите достигна 30% през 2022 г., което доведе до масова емиграция.

Строителството на проекта ще бъде реализирано на етапи и се очаква да приключи в рамките на 21 години, според официални лица. Частните партньори в инициативата ще инвестират в изграждане на пътища, мостове, летища, жилищни проекти, училища, болници и бизнес инициативи.

Властите предвиждат, че в първите 7-10 години в града ще се установят около 150 000 души, а след завършването му, населението може да надхвърли 1 милион.

На сайта на проекта е посочено, че той се основава на будисткото наследство и култура на Бутан, което акцентира на щастието, добрия живот и осъзнатостта. Също така, проектът се фокусира върху екологичната инфраструктура с цел да затвърди позицията на Бутан като първата в света въглеродно неутрална страна, която поглъща повече CO2, отколкото отделя.

Индия, най-голямото икономическо и търговско партньорство на Бутан, подкрепя плана и ще изгражда пътища и жп линии, за да свърже новия град с границата.

„Гелефу“ е умно решение, но свързаността остава значително предизвикателство за Бутан, коментира Сурия Радж Ахария, експерт по инфраструктура и градско планиране от Непал. „Развитието на един град като например конкурентен производствен център в значителна степен зависи от свързаността му с глобалната логистична мрежа“. Според него достъпът до индийските пристанища е от голямо значение. „Той трябва да е привлекателен за международните инвеститори, а това е един от аспектите, които Бутан не може да контролира“.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук