Бюджетният дефицит намалява с 300 млн. лева до 3,7 млрд. лева към края на ноември, съобщават от Министерството на финансите

Внесеният от служебното правителство бюджет за следващата година стана обект на поредица от критики, най-вече заради неяснотите откъде ще идват средствата за планираните разходи.

Според финансиста Любомир Дацов планирания скок на бюджетните разходи за 2025 г., е най-големият след 1996 год.

„Между другото скока на разходите през 1996 г. се дължи изцяло на плащания на лихви по дълга“, пояснява той в пост в профила си в социалната мрежа Фейсбук.

Обект на критики е идеята за въвеждането на данък върху приходите в минната индустрия. Икономистът Илиян Василев е на мнение, че по този начин се застрашава индустрията.

Въвеждането на данъчно облагане върху приходите, а не върху печалбите на минната индустрия, е апогей на управленска и интелектуална недостатъчност. Става въпрос за 15% допълнителен данък, наложен върху концесионните плащания. След периода на деиндустриализация, която беше представена като част от „зеления преход“ – идеята да се намали потреблението на енергия чрез ограничаване на индустриалното производство до нивото на енергообезпеченост, което зелените технологии могат да осигурят. България остана с малко на брой устойчиви икономически сектори, сред които минната индустрия е ключов. Защото, независимо колко се дигитализираме и виртуализираме, без здрава индустриална база сме обречени на икономическа нестабилност. Като дърво без корен. Всичкото Ай Ти виси във въздуха без ресурси и без минна индустрия“, коментира той.

Проектът на бюджет беше критикуван и от Института за пазарна икономика.

Според становището им Финансовото министерство не е спазило законовите изисквания за сроковете, в които трябва да бъде представена план-сметката.

„Вместо бюджетът да бъде показан на обществото и да има време за обществено обсъждане, Министерство на финансите проведе затворени обсъждания с избрани групи и влезе в режим “управление на слуховете”, тествайки в общественото пространство различни предложения и мерки“, коментират в становището от ИПИ.

Според икономистите бюджетът предлага промяна във финансовото управление на страната, като се предвижда „прекомерна намеса на държавата в живота на българите – рекордно ниво на разходите, нови данъци и ясна заявка за увеличение на данъчната тежест върху работещите българи и бизнесите „на светло„.

Посочва се, че се предвижда ръст на разходите с над 20 млрд. лв.,

което е увеличение с с над 25% спрямо 2024 г. при очаквана инфлация от 2,4% и реален ръст на икономиката от 2,8% през 2025 г.

Заложени са разходи в размер на 98,9 млрд. лв., което е 46% от БВП – рекорд в новата стопанска история на България и увеличение с 7 процентни пункта спрямо текущата година, се отчита в становището.

Според него с така предложения бюджет се поема към устойчиво увеличение на данъчната тежест, като се дава възможност за изсветляване на недекларирани доходи, а от друга страна се наказват коректни данъкоплатци и бизнеси “на светло”.

Рамка за данъчна амнистия, която има еднократен и крайно спорен ефект – очакваните приходи са заложени в размер на 4,5 млрд. лв. Бюджетното салдо през 2025 г. ще зависи в голяма степен от ефекта от тази мярка, като неизпълнение на приходите от данъчната амнистия ще доведе до изпускане на бюджетния дефицит;
Нов данък върху подземните богатства, увеличение на акцизите върху тютюневите изделия и алкохола, както и отмяна на увеличение на прага за регистрация по ДДС, което трябваше да облекчи десетки хиляди предприемачи. Прави впечатление появата на изцяло нов данък – върху подземните богатства, който променя из основи и в кратки срокове правилата на играта в един от важните сектори на българската икономика, без насреща да има каквито и да е аргументи или оценка на въздействието“, четем още в становището.

Увеличение на осигурителната тежест с 5 процентни пункта до 2027 г. автоматично означава загуба на разполагаем доход за всички работещи българи – мярката ще отнеме над 3 млрд. лв. от разполагаемия доход на наетите през 2027 г., показват разчетите.

Комбинацията от увеличение на осигурителната тежест и увеличение на максималния осигурителен доход ще доведе и до загуба на конкурентоспособност, в т.ч. сериозен удар върху индустрията, която е под натиск от ръста на възнагражденията, както и натиск върху дигиталния сектор, който губи конкурентни предимства спрямо други страни в региона, се отбелязва още в документа.

От ИПИ отправят критики относно липсата на каквито и да е мерки по „обуздаване на ръста на разходите“ и дават пример с увеличението на заплатите в МВР и МО, които ще бъдат 1 процент от БВП – над 2 млрд. лв.

Вместо структурни решения, насочени към създаване на благоприятна среда за иновации, инвестиции и висок икономически растеж, проектът залага на еднократни мерки за финансиране (данъчна амнистия), последвани от вдигане на данъците за всички работещи, смятат икономистите от ИПИ.

В становището им се посочва също:

Приходите в бюджета ще достигнат 43% от БВП. Това означава, че нивата на преразпределение през 2025 г. ще са рекордни. Това е близо 10 процентни пункта над нивата на данъчно преразпределение в Румъния (33-34% от БВП).

Бюджетната рамка в периода 2025-2028 г. залага бюджетен дефицит в размер на общо над 25 млрд. лв., като бюджетният дефицит през 2026 г. се разширява до 3,6% от БВП. Комбинацията от висок бюджетен дефицит, натиск върху разходите и спорни приходи от еднократни мерки и увеличение на данъци е силна червена лампа за фискалната устойчивост в страната.

Приемането на бюджета в този вид означава загуба на конкурентоспособност, силно негативен сигнал за предприемачи и инвеститори, заявка за отнемане от разполагаемия доход на българите и опасност за устойчивостта на държавните финанси.

ИПИ предлага следните бюджетни мерки:

  • Намаление на консолидираните публични разходи под 40% от БВП за 2025 г., като увеличението им е в рамките на номиналния ръст на БВП;
  • Ревизия на решенията на парламента от периода февруари-април 20224 г. и отказ от прекомерното увеличение на разходите за персонал на МВР и МО;
  • Отказ от увеличението на осигурителната тежест и поемане на ангажимент за запазване на данъчната среда в средносрочен план;
  • Отказ от въвеждане на нов данък върху подземните богатства;
  • Отказ от предложената данъчна амнистия и мерки за изсветляване на трудовите доходи;
  • Отмяна на всички данъчни преференции и субсидии – различни ставки на ДДС, ваучери за храна, компенсации за ел. енергия;
  • Повишаване на събираемостта на приходите от сектори, които към момента получават необяснимо благосклонно данъчно третиране, в т.ч. хазарт и ТОЛ система;
  • Пренасочване на 1/5 от данъка върху доходите към общинските бюджети;
  • Актуализация на данъчните оценки на имотите към текущи пазарни равнища.

ИПИ предлага и следните мерки, насочени към повишаване на инвестициите и икономическата активност:

Бърза амортизация (100% в първата година за машини и оборудване, транспортни средства, компютри и софтуер);

Данъчен стимул за разходи за иновации и развойна дейност (признаване на разходите за развойна дейност в двоен размер при определяне на данъчния финансов резултат);

По-ниско облагане на едноличните търговци и дребния бизнес;

Намаление на осигурителната тежест с поне 2 пр.п.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук