До края на 2017-та в България ще има нов закон за противодействието на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество. Това каза на извънреден брифинг министърът на правосъдието Цецка Цачева. По думите й, това е един от приоритетите на правителството.
Цачева припомни, че антикорупционният закон е разработван от Министерството на правосъдието от работна група в широк състав от участници – представители на съдебната власт, неправителствените организации, академичните среди и обществеността.
От 31 юли той е качен на страницата на Народното събрание за публично обсъждане и към този момент към конкретни текстове от закона се получават коментари от заинтересованите институции.
„Смисълът на публичното обсъждане е да се отрази отзвукът, който намира сред обществото, тъй като за всички ни противодействието на корупцията и преодоляване последиците от нея са стратегически интерес, за който гражданите и обществото ни чакат резултати”, каза правосъдният министър.
На 1 септември в Народното събрание ще се състои финалното обсъждане на закона. Тогава Съветът по актуализираната стратегия за продължаване на реформата в съдебната власт, съвместно с парламентарните групи и комисиите, които имат отношение към тази материя, ще обобщят получените мнения от страна на заинтересованите лица и организации по време на публичното му обсъждане.
„В този смисъл категорично отхвърлям внушенията в публичното пространство за законопроект, който е механичен сбор от сега действащи структури, които са имали по различни нормативни актове задачи за противодействие на корупционни практики. Изцяло нов е единният орган, ясно са разписани неговите правомощия и задължения, с които той ще разполага във взаимодействие с други вътрешни структури и организации, което ще става чрез нарочно разписани инструкции за координация между тези звена”, каза Цачева по повод думите на президента Румен Радев.
Тя подчерта, че в република с парламентарно управление председателят на този единен орган следва да е избира от НС.
„Неясни за мен са коментарите на Нинова след като ПГ на БСП в 43-тото Народното събрание два пъти гласува против двата проекта, които станаха известни като проектите „Кунева”. Това не се случи, тъй като основно възраженията на опонентите идваха и от тогавашната и днешна опозиция в лицето на БСП”, посочи Цецка Цачева.
„Що се отнася до коментарите на Нинова за това какво са казали помежду си президентът Румен Радев и министър-председателят Бойко Борисов считам, че не е коректно човек, който не е присъствал на тази среща, да коментира какво, как и изобщо нещо е дочул от тази среща“, коментира правосъдният министър.
Тя добави:
По-скоро считам, че тук се прави един опит за противопоставяне на институциите, което не работи в интерес на държавността като цяло и призовавам ръководството на Парламентарната група на ГЕРБ да не се поддават на подобни внушения, да не се стига до нападки и противопоставяне. Това противопоставяне не работи в интерес на амбициозната програма и задачите, които си поставя правителството на г-н Борисов”, категорична бе Цачева.
Свързана новина:
Президентът каза, че премиерът говори неистини за Антикорупционния закон