Честваме паметта на св. Гурий, на Самон и Авив, и на преподобния Паисий Величковски

Християните Гурий и Самон, които живели в стария сирийски град Едеса, били подложени на гонения от император Диоклетиан. Те били принудени да се откажат от вярата си и да почитат езически богове, включително императора, но категорично отказали. Не желаяли да се върнат назад в мрака на идолопоклонството и смело понесли страданията, на които били подложени. В крайна сметка били обезглавени, за да служат като пример за останалите християни в града.

Години по-късно в същия град пострадал и християнинът Авив при управлението на император Ликиний. Въпреки че през 313 г. той подписал Медиоланския едикт, който предоставял свобода на християнството, заради конфликта с Константин Велики, започнал отново да преследва християните и дори възобновил почитта към Юпитер, т.е. към себе си. Авив заплатил със страданията си за своята вяра, след като бил изгорен на клада.

Преподобният Паисий Величковски, роден в Полтава (днешна Украйна), живял през XVIII век. Като млад постъпил в манастир в родината си, след което отишъл в Молдова и накрая пристигнал на Атон, където прекарал 15 години. Той овладял гръцкия език и превел много светоотечески творби на църковнославянски, осигурявайки достъпност за славяните. Паисий се запознал и с молитвения опит на исихастите, който пренесъл в Русия. След завръщането си в Молдова, се подвизавал в манастира Нямц, продължавайки да пише и превежда. Сред неговите трудове се откроява преводът на „Добротолюбието“, важен текст за монасите. Много от неговите ученици се стремили да следват примера на своя учител. Той починал през 1794 г.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук