Народно читалище „Минчо Иванов – 1912“ в Макариополско проведе национален онлайн конкурс, в който бяха отличени най-автентични сурвачки. Общо 67 участници от различни райони на страната изпратиха свои фотографии, съобщават от организационния екип.
Тричленна жури прегледа внимателно всички представени сурвакници. Най-висока оценка получи творението на дванадесетгодишния Пламен Тенчев, член на клуб „Синьо лято“ при НЧ „Н. Й. Вапцаров – 1964“ в Хасково. За фотоса му с украсената сурвачка е добавена информация, която обяснява символиката, характерна за село Сусам (област Хасково).
Спомената е височината на сурвачката – 1,4 м, изработена от дрянова клонка с множество пъпки, намерени в околността на селото. Клоните на дряна са оформени във три кръга, които символизират земята, човешките аспекти и божественото, свързани с червен конец. Кравайчетата, закачени по сурвачката, също имат значение – те символизират цикличността на живота и връзката между различните му етапи. Други цветни конци, присъстващи в автентичната сурвачка, включват зелен за земята, син за небето и водата, жълт за слънцето и бял, който представя чистотата на душата, се споменава в статията.
На всеки от кръговете на сурвачката се добавят символични плодове и ядки. Включват се чесън, лук, сушени чушки и тиквени семки като защита от зли сили.
В Сусам, на кръга, свързан с „човешкото“, е прикрепена червена торбичка с монета – символ на богатството, което сурвакарчето представя на домакина. В торбичката се поставя орех, чиято черупка символизира сила, а ядката – мъдрост, пише още в описанието на фотографията. Подробно е изложена и символиката на другите елементи, с които сладкия дрян се украсява, за да се превърне в автентична сурвачка – да бъде цветна и атрактивна.
На второ място журито определи сурвачката на 5-годишната Калина Атанасова от село Стража, а трета е десетгодишният Ивайло Проданов от Основно училище „Св. Паисий Хилендарски“ в Раднево.
Награден бе и най-малкият участник – тригодишният Виктор Николаев от НЧ „Съединение“ в село Климентово, уточняват от организаторите.
Определени са три поощрителни награди за групово участие. Носители са ОУ „Г. С. Раковски“ от село Голямо ново, Начално училище „Любен Каравелов“ от Нова Загора и Трето ОУ „П. Р. Славейков“ от Търговище.
Отличените участници ще получат медали и дипломи за своя труд, добавят от читалището и благодарят на участниците за усилията им да създадат автентични сурвачки с натурални материали.
Националният онлайн конкурс е част от традициите на културната институция и тази година беше организиран за пети пореден път.