Чрез творбите си хора в нужда се справят със здравословни проблеми или с преживяно насилие, разказаха от организации

Участието в творчески работилници или занаятчийска практика дава на хората шанс да се почувстват ценни дори при наличие на здравословни проблеми и им позволява да се освободят от стреса, свързан с травми, като насилие. Това споделиха за БТА представители на неправителствени организации, които активно работят в подкрепа на уязвимите групи от населението.

Дълбоко съм убедена, че всеки човек носи в себе си творческа природа. Разбира се, ако си живял в постоянен страх от насилие и ако някой ти внушава, че не струваш, ще ти трябва време, за да възвърнеш увереността си, отбеляза педагогът Иглика Кръстева от фондация „Позитивни умения на личността в социума“ (П.У.Л.С.). След такива травми към нас идват хора, които не вярват в способностите си и дори се притесняват да вържат конец за мартеница, каза тя. Имаме много инициативи за хора, пострадали от насилие и за жертви на трафик на хора. Създаваме специални терапевтични програми, уточни тя.

Творческите работилници предлагат на участниците възможността да усвоят умения в позитивна и защитена среда, което ще им бъде полезно и след като напуснат социалната услуга, обясни Кръстева. Чрез творба всеки може да постигне катарзис в живота си, считa тя. Повечето от нашите творци са жени с малки деца, които не могат да работят на пълен работен ден. Но с развитието на занаят те имат шанс да изкарват доходи, добави педагогът. За инициативата помагат и хора, които нямат пряка връзка със социалната услуга. Те бяха описани от Кръстева като феи и магьосници, изработващи плетени играчки и терлици.

Коледни картички, сапуни и ароматни свещи са само част от изделията, произведени в рамките на инициативата „П.У.Л.С.“ Организацията предлага и сувенири, изработени от рециклирани материали, каквито са бурканите от бебешки пюрета. По този начин демонстрираме, че с минимални инвестиции можем да създадем много красиви неща, каза Кръстева. Тя сподели, че по време на празниците интересът към продуктите от центъра е нараснал.

Коледа е сезонът, когато хората обръщат внимание на красотите в малкото магазинче на социално предприятие „Направено с любов“ в Перник, информира управителят му Анелия Кирилова.

Нашите сувенири са изработени от хора с увреждания и майки на деца с увреждания от цяла България. Те вече са над 60 на брой. В нашето малко ателие в Перник ежедневно идват хора, които работят по няколко часа, разказа Кирилова. Според нея тази заетост ги прави щастливи, тъй като усещат признание за труда си. Хората се чувстват оценени и значими. В случая не парите са най-важни, добави тя. Тя посочи пример с жена, която дълго време е била в болница поради здравословното си състояние. Тази жена е била окуражена от Кирилова да се занимава с изработка на творби. Тази година тя се е съсредоточила върху коледни декорации, сред които е и чувалче от вестници. Аз ѝ казвам, че хората харесват нещата, които изработва, и тя много се развълнува, разказа Кирилова. Друг пример е жена с рак на гърдата, която се е посветила на рисуване с кафе и прави много успешни картини, които търсят дори корпоративни клиенти. Също така жени с проблеми в зрението успяват да създават изделия от вълна, допълни Кирилова.

Марина Калчева е рехабилитатор на слуха и говора, свързана с „Асоциация на родителите на деца с увреден слух – АРДУС“. Нейният 14-годишен син Венцислав има увреден слух и обожава да прави картички. Изкуството помага на децата да се справят с житейските предизвикателства, отбеляза тя. Арттерапията осигурява пространство за изява на деца с проблеми, особено на тези, които не могат да се изразяват вербално, поясни специалистът. Рисуване и приложно изкуство са основните занимания, на които работим с децата с увреден слух в АРДУС. По време на празниците ние също създаваме коледни картички и други сувенири, добави Калчева. Наскоро проведохме и ателие на тема „Усети зимата“, където децата с увреден слух представиха зимния сезон с различни материали. Например, използвахме шкурка, за да изразим студения повяхващ ефект, обясни специалистът. При арт ателиетата ние акцентираме и на социалната динамика, комуникацията и взаимоотношенията между децата.

Пожелавам на всички родители да вярват в децата си, защото независимо от уврежданията, те имат безброй възможности, заяви Калчева.

 

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук