Комбинацията от геополитически натиск може да доведе до края на щатския долар като световна резервна валута, смята ръководителят на отдела „Стратегията за валутните курсове” в Saxo Bank, Джон Харди, цитиран от CNBC.
В тримесечна прогноза, озаглавена „Светът обръща гръб на всемогъщия долар”, Джон Харди твърди, че американската валута е „все по-нефункционираща” и има спешна необходимост да се замени.
Анализаторът на валутите подчерта тези три геополитически проблема, които понастоящем оказват натиск върху статута на долара:
- Продължаващото нарастване на Китай, тъй като поема по-значима роля в световната търговия и финансовите пазари.
- Севернокорейските режими, които се стремят да поддържат доверието и недосегаемостта като ядрена сила и как това се отразява върху отношенията между Китай и САЩ. И как Япония се справя с тази заплаха по отношение както на вътрешната, така и на външната си политика?
- Разхлабването на трансатлантическия алианс между САЩ и Европа, както и начина, по който Европа и ЕС биват възприемани след изборите в Германия – като все по-независима суперсила – или пък не?
Харди изважда „дедоларизацията” като пряка тема, която може да бъде подсилена и от Китай, тъй като страната изглежда все повече насърчава търсенето на юана.
„Китай гледа на ползите от това, че собствената му валута играе по-голяма роля и да замени ролята на долара в световната търговия. Първоначалният фокус е върху световната търговия с петрол, където тя обяви намерението си да купи петрол в юана и да позволи на търговските партньори да уредят юана в злато”, коментира Харди.
Според него уреждането на златото е умен ход на Пекин, тъй като предоставя на страните износителки на петрол по-голяма степен на комфорт.
Китай е най-големият вносител на суров петрол в света и анализаторът прогнозира, че запазването на стабилна валута, докато купуваме петрол в юана, ще бъде сред първите стъпки към увеличаване на световното търсене на ренминби.
„Русия и Иран, дълго ще страдат заради американските финансови и търговски санкции, но ще бъдат щастливи участници в тази схема и биха могли да осигурят критична маса. По-големият тест ще бъде дали традиционните американски съюзници, като Саудитска Арабия, гнева и финансовата мощ на САЩ, ще се съгласи да получи петрол за юана”, колебае се Харди.
Във втората точка от курса анализаторът заяви, че Европа и Япония ще се стремят към по-малко зависимости от щатския долар, тъй като все повече се обръщат към фискалната политика, за да решат вътрешни проблеми.
Анализаторът заяви още, че европейските фискални разходи ще се съсредоточат върху недостатъците в отбраната, докато Япония ще прокара план за стимулиране от 2 трилиона йени (17,8 млрд. долара).
Харди добави, че макар дългосрочната му перспектива за долара да е отрицателна, може да има известни краткосрочни печалби във връзка с назначаването на следващия председател на Федералния резерв.