На 23 февруари тази година България е изразила готовност да дари своите изтребители МиГ-29 на Украйна. Това обаче не било прието от партньорите и било наречено „предизвикателство“, защото подобно дарение би оставило страната ни без бойни самолети, необходими за охрана на въздушното пространство (еър полисинг) до доставянето на американските Ф-16. За производството на поръчаните от София изтребители трябва поне още година, пише в един от документите на Пентагона, изтекли в интернет и цитирани от СиЕнЕн.
Американски официални лица заявиха, че разследването за теча на документи е в начален стадий, но разследващите не изключват възможността зад него да стоят проруски елементи, отбелязва Ройтерс. Някои от документите изглежда са били променяни по начин, който представя в по-благоприятна светлина руската позиция. Поне един от тях е отбелязан като некласифициран, но съдържа свръхсекретна информация.
СиЕнЕн твърди, че Щатите шпионират свои ключови съюзници. Изтичането на разузнавателни доклади е риск за Вашингтон. То може да компрометира източници на американските служби, най-вече в руското министерство на отбраната и в наемническата групировка „Вагнер“, отбелязва телевизията.
Изтеклите сведения показват и слабости на украинските въоръжени сили в навечерието на голямото им контранастъпление. Източник, близък до украинския президент Володимир Зеленски, казал пред СиЕнЕн, че Киев спешно е променил военните си планове заради теча на информация.
Обединените щабове (висшият униформен състав на Пентагона, който съветва президента) в момента проследява кой е имал достъп до документите. Маркировките по тях показват, че повечето са били от брифинги, разпространени от „Джей 2“ (J2) – разузнавателното звено на Обединените щабове. Министерството на правосъдието (което в САЩ е и Главна прокуратура на държавата), също е започнало разследване.
В Украйна не са изненадани, че САЩ са шпионирали Зеленски, но украинското ръководство е недоволно, че това е станало публично достояние, пише Си Ен Ен, позовавайки се на източник от Киев.
Разузнавателен документ от доклада твърди, че Китай може да се възползва от украински удари на руска територия, за да изкара НАТО агресор и да започне да оказва военна помощ на Русия. В друга част от доклада пише, че Южна Корея е решила да прескочи САЩ и да продава муниции на Полша, която от своя страна да ги препраща в Украйна.
Мащабното изтичане на информация показва, че проникването на САЩ в министерството на отбраната на Русия и в ЧВК „Вагнер“ е по-дълбоко, отколкото се предполагаше досега.
Каква обаче е ролята на България в цялата схема, още е рано да се определи. Нищо чудно да се окаже, че българските власти наистина са говорели едно (че не дават и няма да дават оръжия на Украйна), а са правели обратното (давали са и даже са предлагали да дават още). Което в очите на световната демократична общност може да се тълкува по различни начини. За Русия и проруското лоби у нас това би бил тежък удар.
От друга страна, доколко са истински изтеклите документи, също не е възможно да се докаже със сигурност засега. В руските медии и особено в пропагандистките телевизии и телеграм-канали натрапчиво се повтаря, че документите са фалшификат и са „изпуснати“ съзнателно от западните служби, за да подведат военното ръководство на РФ и то да гради отбранителните си рубежи на грешните места, а не на пътя на задаващото се контранастъпление.
Още международни новини – четете тук