След като разговаряха повече от 2 часа в петък вечер, президентите на САЩ и Русия Доналд Тръмп и Владимир Путин изглежда постигнаха напредък в преодоляване на някои от проблемите помежду си. Твърде е рано обаче да се радваме и да твърдим, че враждебността в отношенията САЩ-Русия е изчезнала.

Владимир Путин и Доналд Тръмп
на снимката: президентите на Русия и САЩ – Владимир Путин и Доналд Тръмп

Президентът Тръмп надмина очакванията на своите критици, главно заради това, че повдигна въпроса за руска намеса в президентските избори.

Само 24 часа по-рано, американският президент каза, че „никой не може да каже със сигурност” кой е отговорен за хакерската намеса в изборите.

Владимир Путин и Доналд Тръмп
на снимката: президентите на Русия и САЩ – Владимир Путин и Доналд Тръмп

Руският външен министър Сергей Лавров съобщи пред медиите, че Путин е отрекъл руско влияние, а Тръмп се е съгласил. Държавният секретар на САЩ Рекс Тилърсън обаче имаше малко по-различна версия за разговора. По думите му двете страни не са успели да постигнат съгласие по този въпрос.

Владимир Путин и Доналд Тръмп
на снимката: президентите на Русия и САЩ – Владимир Путин и Доналд Тръмп

Въпреки това, лидерите се споразумяха по други важни теми, включително частичното прекратяване на огъня в Югозападна Сирия. Това е положителен знак. Подобни споразумения имаше и в миналото, но те не се спазваха, затова се надяваме този път това да не се повтаря. Путин и Тръмп обсъдиха и Украйна – предмет на най-остри различия сред международната общност.

За Путин, срещата беше дори по-успешна. Той се опитва да се покаже като основен играч на световната сцена и го постига по възможно най-добрия начин. Знак за това беше изказването на Тръмп, че „за него е чест” да се срещне с руския президент, когото между другото военният министър на САЩ Джеймс Матис описа като „заплаха за света” и чиято намеса в изборите за президент бе определена от членовете на Конгреса като „военно действие”.

Владимир Путин и Доналд Тръмп
на снимката: президентите на Русия и САЩ – Владимир Путин и Доналд Тръмп

Дори преди срещата Путин имаше причина да е доволен.

Докато САЩ не отменят санкциите срещу Русия – един от приоритетите на руския президент, Путин може само да се радва на случващото се на Запад, откакто Тръмп влезе в Белия дом.

Западният съюз е дълбоко разединен и следователно – отслабен. САЩ и европейските приятели вече не се срещат „очи в очи” по ключовите въпроси. Администрацията на Тръмп отказва да се занимава с човешките права и водене на демократична външна политика.

Владимир Путин
на снимката: президентът на Русия Владимир Путин

Въпреки забавената подкрепа на Тръмп за НАТО, американските съюзници никога не са били по-несигурни в ангажиментите на Вашингтон към ЕС.

Както се случи и с други предизборни обещания на Доналд Тръмп, американският президент разбра, че ще е по-лесно да кажа, че отношенията с Русия са се подобрили, отколкото действително да го направи.

Ако в някакъв момент от кампанията на Тръмп, идеята за подобряване отношенията с Русия ви се е струвала иновативна, мога да ви каже, че не е точно така. Всички американски президенти от края на Студената война са се опитвали. Дори по време на СССР, американските лидери са знаели за ползите от съвместната работа по темите от взаимен интерес.

Франклин Рузвелт се присъедини към Йосиф Сталин, за да победят Хитлер. Още по-скоро, Джордж У. Буш се срещна с Путин (2001г.) и каза, че щом го е погледнал в очите, е „усетил душата му”.

Когато Владимир Путин изпрати руски войски в суверенната държава Грузия, Буш трябваше да преоцени какво точно е видял в душата на Путин.

Администрацията на Барак Обама също се опита няколко пъти да подобри руско-американските отношения, все неуспешни.

Владимир Путин и Доналд Тръмп
на снимката: президентите на Русия и САЩ – Владимир Путин и Доналд Тръмп

Положението се влоши допълнително, когато започна въоръжения конфликт между Русия и Украйна, анексирането на Крим и руската подкрепа за сепаратистите.

Това беше капката, с която чашата преля и предполагаемото „сближаване” се превърна в санкции.

Влошаването на дипломатическите отношения продължи, когато Путин изпрати силите си да се бият в Сирия, на страната на президента Башар Асад.

За Доналд Тръмп, подобряването на отношенията с Руската федерация ще е много трудно заради черния хакерски облак,

Въпреки съгласието на всички американски разузнавателни служби, включително и от страна на Тръмп, че Русия се е намесила в президентски избори, американският държавен глава все още отклонява въпроса.

Владимир Путин и Доналд Тръмп
на снимката: президентите на Русия и САЩ – Владимир Путин и Доналд Тръмп

Съществуват все още въпросите защо Тръмп толкова много хвали Путин и толкова яростно критикува американските съюзници.

Да приемем, че Доналд Тръмп не се интересува от нищо друго, освен от Америка, то можем да намерим много причини САЩ да не се спогажда с Русия – двете страни имат противоречия в много области.

И това се разбра още в началото на мандата на Тръмп, когато подкрепяното от Русия правителство на Сирия пусна химическо оръжие срещу цивилни.

Двете големи държави се обединяват около тезата, че трябва да се справят с „Ислямска държава” и да възстановят стабилността в Сирия, но имат дълбоки разминавания по начините, по които това да се случи.

Владимир Путин и Доналд Тръмп
на снимката: президентите на Русия и САЩ – Владимир Путин и Доналд Тръмп

Американското разузнаване твърди, че Русия е увеличила шпионските дейности в САЩ и предупреждават, че при следващите избори има дори по-голяма вероятност за руска намеса.

За Владимир Путин това вероятно е причина да се усмихне. Още по-доволен трябва да е от фактът, че резултатът от американските избори направи демокрацията по-малко привлекателна.

Путин е опитен и хитър политик. Само часове преди срещата Тръмп-Путин Русия блокира резолюцията на САЩ за Северна Корея в Съвета за сигурност на ООН.

Може би Путин се опитва да покаже мускулите си и колко много сила притежава, за да помогне или за да навреди на САЩ.

Първата лична среща между Доналд Тръмп и Владимир Путин изненада много хора заради темите, които бяха засегнати. И докато новият американски президент все още се опитва да опознае руския си колега, САЩ имат дългогодишен опит с Путин.

Президентите, които се грижиха за интересите на САЩ, установиха това много отдавна – въпреки че има място за сътрудничество по конкретни въпроси, положителните срещи, често водят до разочарование по-късно.

Петък беше страхотен ден за Путин и добър за Тръмп.

За останалата част от света ще трябва да изчакаме и да видим какво се случва след разговорите.

 

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук