Държавата съкращава администрацията в следващите две години.  Редукцията ще стъпи на принципа на проекта „споделени услуги“, който бе представен днес от Томислав Дончев и представителството  на Световната банка за България. Проектът е за „Въвеждане на принципа на споделените услуги в организацията и работата на централната администрация“. Целта му е повишаване на ефективността на работата на на държавната администрация.

Част от чиновниците ще се наложи да бъдат съкратени, при повишена ефективност на звената, те ще се окажат излишни, стана ясно от представянето на проекта. Съкратените администратори и експерти обаче ще бъдат преквалифицирани и насочвани към други звена, стана ясно от изложението на вицепремиера. Колко точно ще намалее държавната администрация Томислав Дончев  не изясни, правят се анализи.

Очаква се още от следващата година да  има централизирано звено за услуги, например в сферата на счетоводството. Сега централизирано се правят и възлагат обществени поръчки.

Реформата ще засегне и почивните бази на властта, които са над 100.  Причината е, че те не се стопанисват добре от държавната администрация и поради това ще бъдат взети. Дончев каза, че не знае коя е най-добре управляваната база и коя – най-зле управляваната. Не личи обаче мотивация за добро управление и привличане на повече клиенти, уточни той.

България е една от малкото държави в ЕС, която не прилага модела за споделените услуги. Същевременно няма единен модел, всяка държава има свой опит и начин за  въвеждане на тази практика за увеличаване на ефективността на работата на администрацията, каза Красимир Божанов – директор на дирекция „Модернизация на администрацията” на Министерския съвет.

В рамките на проекта ще бъдат избрани две пилотни администрации, където да бъдат въведени споделени услуги. Изборът им ще бъде политическо решение, което ще бъде обсъдено на Съвета за административна реформа.

Финансирането на проекта е осигурено с 5 млн.лв. Около половината са предназначени за осигуряване на работата на експертите на Световната банка по реализацията на проекта, а другата част е за администрациите, които искат да се включат в тази реформа.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук